Loni podražily potraviny v Česku nejvíc z celé EU

Červenec 19, 2013


Loni vzrostly v České republice spotřebitelské ceny potravin a nápojů o 6,9 procenta. Bylo to nejvíc z 27 států Evropské unie (EU). Ukázaly to propočty Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI) uvedené ve Zprávě o stavu zemědělství za loňský rok. Na růstu cen se nejvíc podepsalo zvýšení sazby DPH u potravin z 10 na 14 procent, ale i vyšší ceny dovážených potravin.


Kromě České republiky zaznamenalo výrazný růst cen potravin také Maďarsko, kde se ceny zvýšily o 6,1 procenta a Finsko (o 5,6 procenta). Na opačném konci pomyslného žebříčku skončilo Irsko s nárůstem cen o 0,5 procenta a Švédsko s Řeckem, kde jídlo podražilo shodně o 1,5 procenta. V porovnání s průměrem celé EU rostly ceny potravin a nealkoholických nápojů v Česku více než 2,5násobně.


Z dokumentu vyplývá, že spotřebitelské ceny potravin rostly téměř dvojnásobnou rychlostí než ceny potravinářských výrobců. Ty se meziročně zvýšily o 3,4 procenta, ceny zemědělských výrobců o 4,1 procenta. Do výraznějšího růstu spotřebitelských cen se podle ÚZEI promítlo především zvýšení sazby DPH a takřka sedmiprocentní zvýšení cen dovážených potravin.


Podle Potravinářské komory se na cenách potravin kromě vyšší DPH a vyšších cen zemědělských komodit také podílel nárůst dovozu potravin ze zahraničí, nárůst cen energií, inflace a pak zejména u kvalitnějších potravin vyšší marže prodejců. O výši spotřebitelských cen rozhodují podle komory výhradně obchodníci. Proto by obchodníci měli ozřejmit, z jakého důvodu zvýšili cenu potravin pro spotřebitele, žádá Potravinářská komora.


Přes výrazný cenový růst se spotřeba potravin vyjádřená ve stálých cenách zvýšila o 2,6 procenta. Zatímco spotřeba potravin živočišného původu stoupla bezmála o pět procent, u rostlinných potravin konzumace stagnovala. Lidé za potraviny a nealkoholické nápoje zaplatili v roce 2012 měsíčně v průměru takřka 23 800 Kč na osobu, meziročně zhruba o pět procent více.


Výdaje za potraviny, nápoje a tabák představovaly loni 22,8 procenta všech spotřebních výdajů průměrné české domácnosti. V porovnání se zbytkem Evropy se z tohoto hlediska nachází Česko výrazně nad průměrem. V České republice se v posledních pěti letech zvýšila DPH u potravin o 10 procent. Tento vývoj nemá v Evropě s výjimkou Slovenska obdobu.

 

Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments