Lživá státní reklama na 2. pilíř penzijního spoření

Bohužel si již pomalu zvykáme na klamavou reklamu ze strany soukromých firem. Přesto, že ji zákon zakazuje a postihuje. Nyní však vláda zahajila novou "informační kampaň", která je založena na 100% lživé, nejen klamavé reklamě. Jde o 2. pilíř důchodové reformy.Velké billboardy a webové stránky www.klidnabudoucnost.cz opakovaně uvádí, že "vám stát přidá 3 %", či "vám stát přidá 1,5 x tolik".


[lživá reklama] [lživá reklama]

 

Skutečnost:

Kdo vstoupí do 2. pilíře, odvede dle zákona do 1. pilíře (státem garantované průběžné důchodové pojištění) o 3 procentní body méně. Do 2. pilíře povinně odvede přesně tyto 3 procentní body + další 2 % z vlastních prostředků. Stát nikomu do 2. pilíře nepřidá ani korunu.


Vládní informační kampaň klamavě srovnává 3 % přesunutá na jiný účet se skutečným státním příspěvkem na stavební spoření (max. 2.000 kč ročně) a do dobrovolného důchodového připojištění, nově zvaného 3. pilíř (max. 2.760 Kč ročně).


Zásadní rozdíl:

Stavební spoření a 3. pilíř důchodu:

Kdo uzavře se státem schválenými poskytovateli tohoto dobrovolného spoření-pojištění smlouvu a vloží tam své peníze, získá od státu příspěvek. Kdo není účastníkem, státní příspěvek NEZÍSKÁ. Jde skutečně o státní podporu.


2. pilíř důchodové reformy:

Účastníkům stát umožní PŘEVÉST JEJICH PENÍZE z povinného 1. pilíře do nepovinného 2. pilíře, který se dnem podpisu stane pro účastníka až do důchodu POVINNÝM (TJ. NA DESÍTKY LET). K tomu musí ze svých peněz přidat do 2. pilíře další 2 procenta. Za zaměstnance převod peněz zařídí zaměstnavatel, OSVČ musí samy provést příslušné platby. Státem garantovaný starobní důchod, který se vypočítává z pojistného do 1. pilíře odvedeného, se samozřejmě patřičně sníží. Stát nikomu do 2. pilíře nepřidává ani korunu!


Tzv. vládní informační kampaň v základních argumentech lže a je placena ze státního rozpočtu, tedy z peněz nás všech. Hrozí nebezpečí z prodlení, z nevratného podpisu smluv osobami zvláště nad 35 let, které mají lhůtu do 30.6. 2013. 


Převzato ze Zvědavce


Stanův komentář: Skutečnost je ještě horší, než udává autor – v této lživé reklamě se ani slovem nezmiňují o tom, že ti, kteří vyvedou svá 2 % z 1. pilíře, budou mít v poměru k tomu krácený důchod. A platí, že čím nižší bude jejich mzda při odchodu do důchodu a čím delší bude doba čerpání penze, tím větší bude jejich ztráta ze vstupu do 2. pilíře.

A teď přemýšlejme spolu – je důchodové pojištění určeno spíše pro lidi s nízkými příjmy a vysokou pravděpodobností dožít se vysokého věku, nebo pro lidi s vysokými příjmy? Pro ty první je 2. pilíř nevýhodný, ti druzí mají daleko výhodnější nástroje, jak se zajistit na stáří (např. investice do nemovitostí či vlastního podnikání). Zdá se, že tentokrát trh, i přes lživou reklamu financovanou z peněz daňových poplatníků, vyhodnotil nabízený produkt správně…

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments