MMF: „Jestřáb“ Lagardeová je favoritkou

Květen 25, 2011

http://www.globalresearch.ca/coverStoryPictures2/24974.jpgFrancouzská ministryně financí Christine Lagardeová se vynořila v čele závodu těch, kteří se chystají nahradit bývalého šéfa MMF Dominique Strausse-Kahna. Je plaveckou šampiónkou, zkušenou právničkou a kompetentní byrokratkou. Je také přítelkyní Wall Streetu a bude vášnivě hájit zájmy velkého kapitálu. The Guardian zveřejnil impozantní životopis Legardeové, v němž se praví:

Christine Lagarde se postaví za ochranu velkých bank….. je z těch, kteří jsou nejvíce pro sanaci bank.. Američané se budou snažit prosadit jako číslo 2 v MMF Davida Liptona, poradce Bílého Domu. Liptona můžeme označit za Mr. Bank Bailout. Pracoval pro Citigroup. Když prosadí Lagardeovou a Liptona, co nám to říká? Budeme se řídit celkovým strategií totální ochrany bank. A to bude katastrofa.“

(IMF under growing pressure to appoint non-European head, The Guardian)

New York Times k tomu píše, že Lagardeová není jenom prostořekou asistentkou, ale má spousty přátel ve Washingtonu a na Wall Streetu:

„Lagardeová, bývalá šéfka Chicagské právní firmy Baker & McKenzie, žila ve Spojených státech posledních 25 let. Vysoká a stylová, s šokujícími stříbrnými vlasy a zálibou pro saka of firmy Chanel, je propojena a respektována ve Washingtonu a na Wall Streetu, stejně jako je tomu v Evropě.“

(A Favorite Emerges for Helm of I.M.F., New York Times)

Není překvapující, že Legardeová podporuje oslabení regulací, aby banky a další finanční instituce mohly nadále pokračovat v shrabovat výhry v podobě zisků, zatím co zvyšují riziko pro celé hospodářství. K tomu Reuters:

Cítím nebezpečí, že příliš přísná regulace v centru vede k úniku na hranice,“ řekla Lagardeová v článku publikovaném v pátečním vydání německých novin Handelsblatt.“

(Too strict regulation risks flight, Reuters)

Lagardeová se také zastala tvrdé linie řešení problémů v Řecku a odmítá myšlenky odpuštění dluhů nebo restrukturalizace. Věří, že dluhopisy a bankéři musí dostat zaplaceno bez ohledu na náklady, které budou uvaleny na řecké zaměstnance, kteří trpí tříletou krizí, osmnáctiprocentní nezaměstnanosti, nelítostnými škrty v sociálních službách, masivní privatizací veřejného majetku a poměrem zadlužení k HDP, který se shoršuje každý rok s tím, jak pokračuje utahování opasků. Zdá se, že Lagardeová věří, že lidé, kteří vyhodili finanční systém do povětří, by měli být odměněni za své úsilí. Zde je výňatek z Wall Street Journal:

Francouzská ministryně financí Christine Lagardeová v pondělí po setkání s finančními představiteli Evropské unie řekla, že prodloužení splatnosti ani restrukturalizace řeckého dluhu NEJSOU předmětem rozhodování. Provádění plánovaného úsporného programu, řádné provádění privatizace a odpovědnost napříč politickým spektrem v Řecku jsou klíčem k řešení v Řecku, řekla Lagardeová.“

(France’s Lagarde: Option Of Rescheduling Greek Debt Not On Table, Wall Street Journal)

Takže utahování opasků pod Lagardeovou zesílí, což je signálem pro bankéře, že ji mohou důvěřovat ve věci ochrany jejich zájmů a všechny řeči o „měkké restrukturalizaci“ nebo reformách á la Strauss-Kahn budou ukončeny.

Nebude se už dále ani mluvit o nahrazení dolaru SDR (Special Drawing Rights). Lagarde nebude dělat žádné vlny. Na jediných reformách, na kterých bude pracovat budou „reformy trhu práce“, což je v řadách finančních elit povědomé synonymum pro likvidaci odborů.

Stojí za povšimnutí, že normálně klidná Lagardeová se sotva ovládala, když byl zavražděn Bin Ládin. Dokonce k tomu podotkla, že by to mohlo pomoci zvýšit maloobchodní prodej v USA. Takto to popisuje Reuters:

Francouzská ministryně financí Christine Lagardeová přivítala zavraždění předáka al-Kájdy Usámy bin Ládina a řekla, že jeho smrt by mohla posílit důvěru spotřebitelů a hospodářský růst ve Spojených státech. Americká ekonomika je jako americký lid. Reaguje velmi rychle, buď pozitivně nebo negativně,“ řekla Lagardeová v TV France 2. "Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby tato událost se promítla ke zvýšení důvěry.“

(France sees U.S. economic lift from bin Laden death", Reuters)

Nadšení Lagardeové samozřejmě nezmírnila ani skutečnost, že mezinárodní právo zakazuje cílené atentáty na nestátní aktéry. Konec konců „opravdoví“ vůdci nejsou nikdy omezováni něčím tak triviálním, jako je zákon.

Vypadá to tedy tak, že Wall Street našel náhradu za rtuťovitého Strausse-Kahna. Žádná restrukturalizace dluhu se konat nebude, dluhopisy budou vyplaceny v plném rozsahu a dominantní role dolaru jako rezervní měny na světě zůstane nezpochybnitelná.

Lagardeová oznámila svoji kandidaturu právě dnes ráno (25. května), ale již získala souhlas Washingtonu, Wall Streetu, velkých banek a předsedů z EU. Ona je ten favorit.

Převzato z Global Research

Překlad: Clair


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments