Medvídek plyšový na cestě křížový…


Text skupiny Lucie, vyprávějící příběh o medvídkovi z Bogoty (1998) jako by předznamenal největší "předolympijskou" událost v bývalé "východní" Evropě. Dne 4. července 2012 údajně odstartovalo  z Litvy malé letadlo (menší, než Rustova Cessna) se švédskou imatrikulací, a za údajné pilotáže švédským pilotem, označujícím se jménem Per Cromwell narušilo běloruský výsostný prostor. Letadlo startovalo pravděpodobně odpoledne, ve výši několika desítek metrů kopírovalo při rychlosti zhruba 100 km/h  rovinatý  běloruský terén  a dostalo se (prý) až k předměstí hlavního města Minska.


Video (alespoň části letu) je zde:


 


Cílem švédské reklamní agentury, která údajně let pořádala, bylo dostat nad Bělorusko zhruba tisíc plyšáků s plakátky, volajícími po svobodě projevu. Každý plyšový medvěd (prý jich bylo vyhozeno 868) měl padáček, a tak jako v klipu skupiny Lucie před 15. lety, i zde "letoun řídil medvěd" (čas 0:45  českého klipu), potažmo, oba členové posádky, pilot a jeho pomocník (na  jeho klíně je vidět – na jiném videu – navigaci) měli na hlavách "invenční, protože z českého klipu zcizené" medvědí hlavy.


Záznam se vyznačuje tím, že ukazuje běloruskou krajinu. Velmi pěkně, až vzniká dojem, že jde o propagaci krás běloruského venkova. Pilot a stroj se postupně dostávají nad  vesničku Ivianiec v minské oblasti, kde krouží nad několika pravoslavnými chrámy, ale především nad největším katolickým kostelem v Bělorusku. Vesnice Ivianiec je totiž katolickou poutní oblastí (v rámci  oné "Lukašenkovy nesvobody") a světové shromáždění katolické mládeže, za přitomnosti obrazu  czenstochowské Bohorodičky a tisíců mladých věřících i několika polských církevních hodnostářů, se zde uskutečnilo právě v červenci 2012. Letoun tedy nad vesnicí několikrát zakroužil, a odletěl směrem k Minsku. Záznam končí…


 


Prvotní reakcí běloruské PVO bylo mlčení. Vojáci nevěřili, že se někdo mohl takto nad území státu vůbec dostat. Jenže… kdoví. Filmové záběry letu, které jsou od 12. 7. na internetu, zaujaly, ale vzhledem k nejasnostem byla videa negována (kapky deště před kamerou neubíhají, ale "odkapávají", na téměř 40 minutovém videu je 5 aut v čase 19:47 až 22:33, let je  přitom z velké části  konán v době  hektické červencové sklizně  nad silnicemi 1. a 2. třídy ap.). Generální štáb  konstatoval že jde o falzum. Jenže, zhruba tři týdny trvající prověrka nakonec znamenala, že i v rámci tzv. rotace kádrů, která v Bělorusku, podobně jako kdysi v Jugoslávii, existuje, byli  včera ze svých funkcí okamžitě uvolněni i ti generálové, kteří byli kádrovými rozkazy před státním svátkem 3. 7. 2012 povýšeni.


Rozsah decimace "pogranvojsk" a jiných součástí  armády a MV je srovnatelný s tím, k čemu  kdysi došlo v bývalém SSSR po přistání  Mathiase Rusta na Rudém náměstí v Moskvě dne 28. 5. 1987. Podle tehdy platných  vojenských řádů nesměl být nevojenský letoun sestřelen, i když byl identifikován. Likvidovány mohly být pouze vojenské cíle (nad Moskvou automaticky) a nebo tzv. cruise missiles, křižující střely (drony ještě nelétaly). Mathias Rust, o němž se říkalo, že  v rámci výcviku nalétal padesát hodin, vykazoval schopnosti pilota s náletem přes tisíc hodin. Podletěl radary, přistál v radarovém stínu (řada zařízení  najednou "vypadla") a jeho cik-cak let právě "program křižující střely" připomínal. Mělo se za to, že Rust přiletěl s něčím, ale hlavně – s posláním. A jak Rusům ukázaly záznamy z Helsinek, kde startoval, i z příletu na Rudé náměstí o pár hodin později , Rust se během hodiny, kdy zmizel z obrazovek českých (potažmo sovětských) radarů, stihl pohodlně – převléci…


I po měsíci je vyšetřování běloruského KGB na počátku. Byl zadržen člověk, který ze země filmoval přelet švédského stroje, a který byl "pozemním" společníkem na začátku zmíněného Per Cromwella. Cromwell  ve Švédsku prohlásil, že příprava letu a akce trvala déle než rok… Nálet  "plyšáků" nad Minsk nelze podceňovat. Je dobře, že ho zjevně nerozumní aktéři přestáli (a Bělorusko nechť děkuje své možná váhavé generalitě), ale zároveň je zřejmé, že příště už by na běloruské vesnice nemuseli klesat jen plyšoví medvědi. "Za třicet stříbrných z medvídka padá sníh" říká text písně. Medvědí bříška totiž  nakonec mohou obsahovat cokoli.

 

Dohra: Švédský velvyslanec vyhoštěn z Běloruska – údajně kvůli incidentu s plyšovými medvídky…

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments