Město v sevření gaunera IV

http://johnny.bloguje.cz/img/doubrava-vic-jak-1-metr-pokles.jpg


Řízením osudu jsem se stal svědkem prezentace OKD na setkání karvinských podnikatelů. Ani se o tom nechce psát, tak jen stručně.


Zástupci OKD se usilovně stylizovali do role spásy regionu. Zaměstnanost, charita, sport… S každou jednotlivou větou šlo polemizovat, ale velký smysl by to nemělo. Na druhé straně vůbec nezkoušeli před místními popírat „rasovou“ strategii RPG, snažili se k ní pouze nevyjadřovat. To, co mohou tvrdit salónním intelektuálům u Vltavy, tady ve světle faktů neobstojí. Zajímavější byly ale „podprahové“ informace, které sdělili jen tak na okraj:

 

  1. Firmě se povedlo za půl roku změnit stanovisko města k těžebním limitům, vykoupit 20 domků a dalších 100 předjednat

  2. Uhlí je pod Karvinou téměř všude

  3. Zarputile se vyhýbali odpovědi na další plány firmy s těžbou v oblasti Karviné

  4. Za 20 let tu již OKD pravděpodobně nebude (nebude co těžit)

 

Co mě však šokovalo nejvíc, byly postoje některých místních podnikatelů, kteří se nejvíce zajímali o „kompenzace“, které jim OKD může z titulu zničení části města přinést. Je to o to nepochopitelnější, že to byli vesměs lokální hráči, žijící z místního obyvatelstva. Když zmizí oni, zanikne i jejich kšeft, likvidace města je nekompenzovatelná.

 

Po tomto jednání vidím budoucnost Karviné velmi černě. Vlastně není nikdo, kdo by o město opravdu stál a byl schopen a ochoten pro něj něco udělat. Ani radnice, ani obyvatelé, ani podnikatelé. Směs zastrašování, vydírání a úplatků funguje, a je to už jen otázka ceny, za kterou obyvatelé své město prodají.


Převzato z Nautila

 

Foto: zdroj


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments