Město v sevření gaunera

Duben 07, 2012


Na celém světě je jen málo lidí, kteří se mohou pochlubit tím, že je soud prohlásil za gaunera. Naneštěstí tento Gauner „zprivatizoval“ zdravou část OKD (důlní škody zbyly daňovým poplatníkům) a „získal“ při té příležitosti i 44 000 bytů na Ostravsku a Karvinsku se 100 000 nájemníků. Další hřeb do rakve města Karviné.


Jestli máme vybrat symbol dnešního úpadku, pak bychom rozhodně neměli pominout pohraniční město Karviná. Město to nemělo nikdy lehké, koexistence s doly a těžkým průmyslem není nic jednoduchého, ale patrně nikdy nebylo v takové mizérii.

 

Ve městě skončili prakticky všichni velcí zaměstnavatelé s výjimkou OKD, jen jejich poloopuštěné chátrající areály zbyly. Sehnat zde rozumné zaměstnání není nic jednoduchého. Město je obklopeno rozsáhlými plochami důlních škod a jeho okolí je tak mírně řečeno nevábné. Ovzduší je nedýchatelné kvůli zamoření těžkým průmyslem po obou stranách hranice a oblast patří k nejznečištěnějším v Evropě.

 

Odsouzený Gauner přislíbil prodej bytů OKD (v souladu s privatizačním projektem) nájemníkům za výhodné ceny. Ve skutečnosti se však prodej neuskutečnil a on prostřednictvím firmy RPG zvedá nájmy na tzv. deregulové hodnoty, což ve skutečnosti znamená, že naprosto neodpovídají technickému stavu, lokalitě a možnostem nájemníků. Výsledkem je útěk nájemníků, úbytek obyvatel, zavírání malých provozoven služeb (které si jednak ty nájmy také nemohou dovolit a navíc přicházejí o zákazníky) a postupné odumírání celého města. O boji nájemníků proti Gaunerovi více zde.

 

Přestože i před příchodem pana Gaunera zde byla situace v oblasti „nepřizpůsobivých“ dramatická, je současný stav  horší a dále se zhoršuje. V roce 2011  narostla kriminalita o více než 30 % a nedávný, úmyslně nezveřejněný, průzkum ukázal, že ve městě již nejsou bezpečné a nebezpečné čtvrti ani bezpečná noční či denní doba. Šíří se (pravděpodobně) fámy, že se do uvolněných bytů nájemníků, kteří si luxus RPG nemohli dovolit, stěhují „nepřizpůsobiví“ – v noci a za dohledu policie. Nechci šířit poplašné zprávy nicméně je faktem, že další a další ulice mění barvu. Je to asi stejně dobrý business, jako jsou nepřizpůsobivé ubytovny. Místo pracujících lidí, kteří si nájem nemohou dovolit, nastěhovat privilegované kriminálníky, za které to garantovaně zaplatí stát. Nejnověji se dokonce zástupci města a RPG chtějí soudit, což je vzhledem k zakázané statistice „nepřizpůsobivých“ a jejich podílu na zločinnosti reálné. Bohužel na faktu, že je celé město stále více terorizováno nepřizpůsobivými nájemníky monopolního pronajímatele se nic nezmění.

 

Prozatím poslední ránu městu zasadil pan Gauner koncem minulého roku, když ohlásil zájem OKD na další těžbě pod městem. V této oblasti jsou staré i zcela nově postavené domy a nově vybudovaná průmyslová zóna, zaměstnávající 2000 lidí. Moje známá zkolaudovala svůj domek na jaře 2011, aby se již na podzim téhož roku dozvěděla, že ji chtějí vykoupit. Samozřejmě i ona měla písemné vyjádření OKD, že se pod ní těžit nebude, stejně jako všichni, kteří zde za poslední léta něco postavili. Ano, nabízené sumy jsou zajímavé, ale na druhé straně je zde i podprahová hrozba použití „etnické infekce“ proti zatvrzelým odpíračům. Stačí přece do části vykoupených domů nastěhovat ty správné spoluobčany a ještě rád prodáte… Zatím však vše probíhá v tichosti, OKD má viditelný zájem vše udělat klidně a bez mediálního rozruchu. Díky vlivu na média se to docela daří.

 

Dnes to vypadá pro pana Gaunera nadějně, radnici má své straně (napřed to ale bylo jinak), sami občané těžko odolají soustředěnému „zájmu“. Město sestoupí zase o stupínek níže a život půjde dál, až do konce. Přijeďte se na ně podívat včas, není totiž jisté, že dobu exhumovaných knížat, nejlepších ministrů financí, mazánků, kolibříků a jiných gaunerů přežije.

 

Převzato z Nautila

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments