Military monitor 16/2010

Českou armádu čeká jedenáct klíčových změn, aby přežila. Nebo aby mohla nadále živořit jako marginální pomocná síla pro velmocenské intervence s omezenou kompetencí? Hlavním úkolem AČR totiž podle všeho bude i nadále manifestace loajality k NATO a angažmá v zahraničních intervencích. To, co z AČR zbude, nevypadá, jako že by mohlo bránit ČR, už jenom proto, že se zbavuje prostředků bojeschopnosti v podmínkách Střední Evropy ve prospěch vysoké mobility a akceschopnosti v zahraničních misích. Ostatně, co vypovídá o stavu AČR lépe, než zjištění, že vojáci si museli za své koupit ‚frčky‘, armáda na ně neměla. Ale abych neviděl všechno černě: šetřit se nebude, miliardové armádní zakázky se stamilionovými tunely určitě zůstanou zachovány, vždy od čeho bychom tu armádu jinak měli, že?

USA tajně poskytly syrské opozici milióny dolarů, tvrdí WikiLeaks. A syrská opozice  teď veřejně hyne po desítkách, byť některé drobné úspěchy, jako zrušení výjimečného stavu trvajícího desítky let, zaznamenala. Ale stejně to trochu vypadá, že USA k těm penězům zapomněly přibalit návod k použití.


Lékaři ošetřující demonstranty v Bahrajnu mizí z operačních sálů neznámo kam.


Západní poradci vyrážejí do Libye, britští a francouzští vojáci budou v Benghází radit libyjským vzbouřencům. Nezačínala takhle nějak ta šlamastyka ve Vietnamu? Ale asi to bez nich nepůjde, protože libyjští vzbouřenci jsou na bojišti nebezpeční hlavně sami sobě.


Kaddáfí se stahuje, krvavou lázeň zařídí místní kmeny.


Tajná memoranda odhalila vazbu mezi ropnými společnostmi a invazí do Iráku. To je asi stejně šokující odhalení jako zjištění, že voda je mokrá.


Egypt a Írán obnoví diplomatické vztahy. Snaha USA o izolaci Íránu se nějak míjí účinkem, zdá se. Vztahy s Íránem považuje za klíčové i Turecko a hrají hlavní roli v jednání o zapojení Turecka do raketové obrany (Turkey: Ties with Iran Highly Important in Talks over Deployment of NATO Missile Shield).


Uzavřou Spojené státy Camp Bondsteel v Kosovu? Prý stojí spoustu peněz a nic z toho, ale hlavně, že kvůli ní museli ukrást Kosovo.


Rusko v roce 2011 uvede do služby trojici nových mobilních balistických střel RS-24 (Three more RS-24 will be deployed in 2011).


Rusko modernizuje svoji protiletadlovou obranu (Russia upgrades air defence systems news), rozmisťuje systémy S-400 a pracuje na vývoji modernějšího S-500.


57 mrtvých při střetech v Jižním Súdánu (South Sudan clashes between army and militia kill 57).

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments