Ministr Drábek má co vysvětlovat

Únor 28, 2012Tentokrát nejde o nezastupitelný význam veřejně prospěšných prací pro uchování a utužení pracovních návyků nezaměstnaných. Tentokrát totiž jde něco tak závažného, jako je podezření hned z několika trestných činů, kterých se ministr měl dopustit při zavádění nového informačního systému pro vyplácení sociálních dávek.


Nové téma pro Drábkovo vysvětlování opatřil tentokrát Nadační fond proti korupci (NFPK). Zvolil metodu jinou, než obvykle bývá systém interpelací, či dotazů mailem nebo telefonem.


Nadační fond proti korupci minulý týden podal trestní oznámení na ministra práce Jaromíra Drábka (TOP09), jeho prvního náměstka Vladimíra Šišku a na neznámé pachatele z důvodu podezření ze spáchání několika trestných činů při zavádění nového informačního systému pro řízení vyplácení dávek.


Způsob, jakým ministerstvo pořídilo nový IS, kritizovali již dříve odboráři a lidovci. Dokonce se objevily náznaky, že ministr a jeho náměstek by mohli být na dodavatele IS napojeni. Ministr Drábek takové domněnky popřel, ale zatím se nepodařilo popřené domněnky i vyvrátit.


Hladkému a okamžitému smetení takových domněnek pod stůl brání přede vším fakt, že MPSV nevypsalo výběrové řízení na dodavatele nového SW a IS, naopak bez výběrového řízení rovnou vybralo společnosti blízké ministru Drábkovi a jeho náměstkovi Šiškovi.


Ministerstvo využilo populárního triku s rámcovou smlouvou, kterou měla ČR s firmou Fujitsu od roku 2008. Společnost následně do tohoto byznysu zapojila 11 dodavatelů. Ministr Drábek sice připouští, že v oboru podnikal, než nastoupil na ministerstvo, ale hájí se tím, že po nástupu na ministerstvo vazby ukončil.


Tomuto tvrzení by ale přímo odporoval fakt, že Drábkova reforma systém vyplácení dávek nastavila tak, aby všechny příspěvky a sociální podpory vyplácely jen úřady práce, čímž agendu převzaly od asi 1660 úředníků radnic. Tímto krokem ministr Drábek vystavil svoji osobu do světla velmi špatného managera, který zapříčinil zhroucení systému díky své vlastní nepřipravenosti. Navíc s vynaložením vysokých nákladů dosáhl rozvratu dobře fungujícího systému, a tudíž nad míru úspěšně a šmahem znehodnotil investice státu do vývoje v předchozím období asi osmnácti let.


Páně Drábkovo jednání zajisté muselo vzejít na základě nějakých pohnutek. Tyto pohnutky by mělo pomoci objasnit vyšetřování, které má právě potvrdit nebo vyvrátit Drábkovu osobní angažovanost prostřednictvím dodavatelských firem.


Bohužel svým málo profesionálním krokem ministr Drábek zřejmě porušil zákon o ochraně osobních údajů. To má prošetřit Úřad pro ochranu osobních údajů na základě podání lidovců. Lidovci se také obrátili na antimonopolní úřad kvůli Drábkovu výběru dodavatelů.


Jestliže ministr Drábek pracoval v oboru IT, měl by znát pravidlo, podle kterého se do bezproblémově fungujícího systému nedrbe, natožpak aby se rozvracel, podkopával, nebo náhle v okamžiku O odstavil s tím, že od okamžiku O pojede systém nový. Běžně se nový IS testuje na vzorku dat v souběhu se systémem stávajícím, vedou se protokoly a vychytávají se chyby. Na základě protokolu o zkušebním provozu pak pracovní tým navrhne postupný přenos dat ze starého systému do nového. Uživatel obvykle ani neví, kdy se systém překlopí, natožpak aby se vyvrátil samotný uživatel a odkvačil na psychiatrii nebo do domácího léčení, jak se to podařilo zajistit inovátoru Drábkovi.


Také vyhrožování úředníkům, že v případě pípnutí proti novému systému poletí na dlažbu, se v dnešní době nenosí. Není to profesionální a nevypovídá to nic slavného o managerských dovednostech ani ajťáka, ani ministra, ministra práce pak již vůbec ne, o sociálních věcech nemluvě.


Převzato z Czech Free Press!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments