NATO ignoruje nabídku na příměří a zesiluje útoky na Libyi

Květen 17, 2011

http://english.pravda.ru/images/article/3/6/4/44364.jpegLibyjský premiér Baghdadi Mahmudi představil v neděli 15. května novou nabídku příměří výměnou za okamžitý klid zbraní sil NATO. Návrh přichází na pořad v době, kdy konflikt v Libyi vstupuje do svého třetího měsíce. Byla předložena zvláštnímu vyslanci OSN v Tripolisu, Abdul-ilahu al-Khatibovi.

Podle libyjské státní tiskové agentury Jana řekl Mahmudi po setkání s Al-Khatibem, že Libye je připravena k „okamžitému příměří, které se bude krýt s koncem bombardování NATO a přijetím mezinárodních pozorovatelů“. Al-Khatib se snaží najít politické řešení konfliktu. Během jednání s ministrem zahraničních věcí Abdelati Al-Obeidim byl informován o rozsahu závažných zločinů, kterých NATO dopustilo v této zemii. Libyjský premiér rovněž obvinil NATO z politických atentátů, námořního obléhání, bombardování civilních oblastí a ničení infrastruktury Libye.

V neděli 15. května, po začátku platnosti této nabídky příměří, obhajoval velitel britských ozbrojených sil generál David Richards NATO a vybídl ho, aby zintenzivnilo své vojenské tažení a aby zajistilo, že libyjský vůdce Muammar Kaddáfí nesetrvá u moci. Ten samý den samotné NATO potvrdilo, že napadlo libyjské armádní pozice nedaleko města Zawara, na hranicích s Tuniskem, což je oblast, která, jak tvrdí několik zdrojů, se mění ve stále více se rozšiřující bojiště. Zpráva oficiální tuniské tiskové agentury TAP říká, že západní letadla bombardovala kasárna a radar v libyjském městě Boukamache na hranicích, a výbuchy byly slyšet v okolí hraničního přechodu v Ras Jdir.

Vzhledem k napjaté situaci v oblasti zůstává armáda Tuniska ve stavu pohotovosti v Ras Jdir od minulé soboty, po úplném výpadku proudu na libyjské straně, hlásila TAP.

Nové útoky

Poté, co odmítli nabídku příměří od Kaddáfího vlády, napadla letadla NATO již v pondělí 16. května ropná zařízení v Ras Lanuf a dalších oblastech hlavního města. Bombardováním byla nově postižena také předměstí na východ od Tripolisu, kde bylo částečně zničeno radarové zařízení, o čemž informovali obyvatelé okresu Tajura, asi 15 km od hlavního města.

Radarové stanice, která se nachází mezi několika domy, byla zničen v Tajura. Obyvatelé uvedli, že slyšeli tři hlasité výbuchy. Ostatní výbuchy zazněly dále na východ. V Tajuře je umístěno několik vojenských zařízení a radary. Okolí je téměř denně napadáno imperialistickou koalicí.

Převzato z Pravda.Ru

Překlad: Aram

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments