NKÚ: Resort školství selhává při kontrole veřejných zakázek

Říjen 16, 2012

V operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost by Evropská unie nemusela proplatit dotace až několik set milionů korun. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Jeho prověrka odhalila na ministerstvu školství nedostatky v hodnocení, výběru i kontrole projektů. Ministerstvo prý už na 33 z celkem 65 zjištění přijalo nápravná opatření.

NKÚ prověřil fungování systému a také 43 individuálních projektů za 145,8 milionu korun. "Kontroloři našli zásadní nedostatky hned v několika oblastech: Ministerstvo školství například nepředložilo monitorovacímu výboru ke schválení všechna výběrová kritéria projektů," uvedl NKÚ.


Při výběru projektů bylo podle kontroly klíčovým problémem vysoké riziko subjektivního hodnocení. O projektech totiž rozhodoval vysoký počet členů výběrových komisí, kteří byli podjatí. "Měli vztah k projednávaným projektům. A i když při projednávání takového projektu odešli z jednací místnosti, což nebylo pravidlem, mohli celkový výsledek ovlivnit tím, že hlasovali i o konkurenčních projektech. Ministerstvo nevhodným složením výběrových komisí riskuje zpochybnění jejich nestrannosti i objektivnosti samotného výběru projektů," popsal úřad.


U čtyř projektů například výběrová komise zcela změnila hodnocení – nejdřív je nedoporučila k financování, na následném mimořádném zasedání jim ale dala zelenou. Obrat přitom nijak nevysvětlila. Zjednodušený systém financování v rámci projektů EU peníze školám pak umožňoval příjemcům dotací nakupovat i vybavení, které nijak nesouviselo s konkrétním projektem.


Dílčí dotační program Počáteční vzdělávání má podle NKÚ velmi obecně nastavené cíle, takže není možné vyhodnotit efektivitu vynaložených peněz. Podle NKÚ navíc ministerstvo školství ve výročních zprávách za roky 2008 až 2010 předkládalo Evropské komisi v řadě případů nesprávné informace o tom, jak se operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost rozvíjí. "Resort školství selhává i při kontrole veřejných zakázek, které vypisují příjemci dotací," uvedl NKÚ.


Program Vzdělávání pro konkurenceschopnost má dlouhodobě problémy, ministr školství Petr Fiala už se nechal slyšet, že ČR z něj nejspíš nestihne vyčerpat čtyři až pět miliard korun. Na vině jsou prý nekvalitně připravené projekty a zpožďování.

 

Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments