Michael Moore: Na Wikileaks je další depeše od Bushovy vlády o mých filmech




22.12.2010

http://static.michaelmoore.com/posted_img/10/12/f911.jpg334200Během čtyř dnů vyskočilo mé jméno dvakrát na tajných depeších z Bushovy éry, odhalených na Wikileaks. To jsem klikař. Třebaže to není tak otřesné jako odkrytí amerických zlotřilostí v Iráku a Afganistanu, tyto utajené depeše poskytují ohromující a bizarní náhled do paranoidního myšlení Bushova Bílého domu, když došlo na jistého Michaela Francise Moora.

A když uvážíme, že Wikileaks publikoval jen 1 826 depeší z celkového počtu 251 287 – a už v nich dvakrát hraji hlavní roli – mohu říci, že očekávám s pobavením, jak se bude dál rozvíjet můj příběh.

Nejnovější tajná depeše je v dnešním londýnském Guardianu. Je nazvána „USA intervenovaly ve věci promítání Mooreových filmů na Novém Zélandu.“ Ano, je to tak! Nový Zéland! Tam zastavíme Moora a jeho bandu zloduchů!

Bylo to 30. června 2004. Film ‚Fahrenheit 9/11‘ již byl trhákem v USA. Jen abych vám dal představu, zaznamenal první místo v návštěvnosti, byl to jediný dokumentární film, který to kdy docílil, a během prvního týdne vydělal více než film ‚Hvězdné války: Návrat Jediho.‘

Ale lehké to nebylo dostat se na takové místo. U Disneyů (kteří vlastní společnost Miramax) byli hysteričtí, když viděli konečný sestřih. Stáhli film z programů kin. A vydali permanentní zákaz na jeho uvedení do kin, aby jej nikdo nemohl vidět. Ovšem pak New York Times, ve článku na titulní stránce, oznámil, že pravý důvod, proč u Disneyů nemají rádi ‚Fahrenheit‘,  je, že mají obavy ze ztráty daňových úlev, které Disney má na Floridě, kde v té době dělal guvernéra bratr tehdejšího presidenta Jeb Bush. To způsobilo jisté rozpaky, takže Disney prodal ‚Fahrenheit‘ produkci Weinstein Bros., kteří prohlásili, že investují do distribuce vlastní peníze.

Nasazení filmu vyvolalo v Bílém domě starosti, protože šlo o volební rok a znovuzvolení Bushe. Najali si agenturu, která jim řekla, že by film mohl zvrátit výsledky voleb. To stačilo, aby se pustili do díla. Po většinu července probíhala nepřetržitá palba proti mně a tomuto filmu. Výsledkem však bylo jen zvýšení prodeje vstupenek.

A to nás opět přivádí do Wellingtonu, hlavního města Nového Zélandu. Je jen málo států na světě, jež jsou od nás více vzdáleny. Místní organizace vládnoucí labouristické strany se rozhodla uskutečnit veřejnou sbírku na podporu promítání ‚Fahrenheit 9/11.‘ Mělo se uskutečnit pod záštitou ministra pro životní prostředí.

Když se o tom ale doslechlo americké velvyslanectví ve Wellingtonu, rozpoutalo se peklo. Amerika bude urážena. Telefonovali předsedovi vlády! Pak ministrům. To-se-nám-vůbec-nelíbí!

Kiwiové (pozn. překl.: žertovný výraz pro Novozélanďany) pak zřejmě ucukli a ministr stáhl svou záštitu. Z amerického velvyslanectví se ozval hluboký výdech. Zastavili jsme Moora! Telegram do Washingtonu ukazuje, že velvyslanectví nemělo žádný problém s tím, samo se pochlubit, jak dotyčného Moora přiskříplo: „… je pravděpodobné, že toto potenciální riziko bylo odvráceno díky našim telefonátům – je zřejmé, že jak ministr, tak kdokoliv z vlády si původně nemyslel, že by bylo něco špatného na účasti ministra na takové akci.“

A tady je moje otázka: Opravdu?

A myslím to vážně – opravdu? Tak Bushovo ministerstvo zahraničí tráví čas – zásahem proti jedinému promítání ‚Fahrenheit 9/11‘ na podivném Novém Zélandu? Nebo možná… děje se taková intervence jen na Novém Zélandu? Říkejte si o mně, že jsem cvok, ale mám pocit, že to tam nekončí. Stejně jako se nyní provalilo, že zdravotnická exekutiva přišla s milióny na pošpinění filmu ‚Sicko‘,  nemohu se již dočkat chvíle, kdy se dozvíme fascinující příběh, jak Bushův tým věřil, že musí udělat něco – cokoliv – aby zastavil ‚Fahrenheit‘. Nebo ještě hůř  (něco jako "Plán B", který projednávaly zdravotní pojišťovny ) – „shodit Michaela Moora ze skály“. Netroufám si pomyslet, co by takový Plán B byl. Nestojí to za lekání se. Proto jsem ignoroval, to co jsem slyšel, a pokračoval dál.

Ale přece jen vás to nutí k zamyšlení. A já se ptám, je slušné vznést otázku: „Jestliže se  takto věnovali nevýznamnému promítání na Novém Zélandu, co ještě dalšího chtěli podniknout?“ A nemyslím jen vůči mně. Myslím na kohokoliv, kdo je na jejich seznamu nepřátel.

Už se těším na další odtajněné depeše.  

P. S.: Samozřejmě, připomeneme-li si falešná obvinění, které vláda vznesla v jiné „tajné depeši“ o mém filmu ‚Sicko‘ myslím, že je možné všechno.  

P. P. S.: Nezapomínejte na SKUTEČNÉ  objevy z první várky depeší na Wikileaks. Na příklad, že Obamova vláda spolupracovala s Republikány, aby zabránila španělskému vyšetřování mučení, uskutečňovanému Bushovou administrativou. Koncern Pfizer si najal privátního vyšetřovatele, aby vyšťoural nějakou špínu na Generálního prokurátora Nigerie. Bushův velvyslanec ve Francii plánoval „odvetu“ proti postoji této země v záležitosti Monsanto (pozn. překl.: geneticky modifikované plodiny). A to zatím známe jen jedno procento depeší…

Převzato z michaelmoore.com

Překlad: onlooker

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments