Věci veřejné vypsaly svým "registrovaným Véčkařům" referendum o přijetí (nebo nepřijetí?) základních principů důchodové a zdravotní reformy formou ústavních zákonů. K prosazení bude potřeba nejméně 120 hlasů poslanců. Doposud soudržná vládní koalice však disponuje jen 118 hlasy a předpokládá, že se jí podaří pro svůj záměr získat alespoň dva poslance z tábora opozice. Vzpomene si někdo, jak Topolánkova vláda záhadně přesvědčila Melčáka a Pohanku, a předtím Klausova vláda Wagnera a Teplíka? Které zodpovědné poslance přesvědčí vláda tentokrát? Tahle úvaha je však předbíhání událostem.
Věci veřejné se dostávají do schizofrenní situace. Na jedné straně programově bojují proti korupci a na straně druhé podepsaly koaliční smlouvu s partnerem, který má korupci již v genech. Lze kausy „drobení“ do stranické kasy ODS i legendární „mrtvé sponzory“ nazvat jinak?
V koaliční smlouvě z 12. července 2010 se hned v úvodu píše: „Občanská demokratická strana, TOP 09 a Věci veřejné se na základě shody … rozhodly vytvořit koalici rozpočtové odpovědnosti, vlády práva a boje proti korupci.“ Kdo z koalice tedy ještě bojuje proti korupci? ODS krade, Věci veřejné nic nevidí a poctivý Kalousek se tomu chechtá. Opravdu povedená koalice tří opic.
Přehlížením zlodějské aféry „Drobil“, která kompromituje celou vládu, strkají představitelé Věcí veřejných hlavu do písku. Zúčastnili se usmiřovací schůzky s prezidentem, který se stal garantem jakýchsi podivných veřejně prezentovaných supertajných nepsaných dohod. Prezident po čtrnácti dnech vše, opět veřejně, zcela kategoricky popřel. Jak tedy členové Věcí veřejných mají chápat boj proti korupci a zprůhlednění politiky? Neměli by vypsat referendum o důvěře ke svým vlastním politikům? Nekálí si Věci veřejné na hlavu, když na svém desateru postavily volební program, a po necelém roce vypisují referenda s přiblblými dotazy Véčkařům, jež odporují tomuto jejich kánonu? Jak to mají chápat občané?
Otázka zní: „Mají VV vyjednávat se svými koaličními partnery, aby byly základní principy důchodové a zdravotní reformy schváleny jako Ústavní zákon?“ Protože Věci veřejné vypadají na základě výsledků minulých referend jako strana populistická, dá se předpokládat, že referendem bude uzákonění reforem ústavním zákonem odmítnuto. Pokud se však představitelé Věcí veřejných zachovají podle doporučení Véčkařů, bude to neslavný konec reforem. Odpověď dostaneme 21. ledna 2011.
Další úvahy o odchodu Věcí veřejných z koalice, potažmo z vlády, menšinová vláda ODS-TOP09 s tichou podporou Věcí veřejných, případně pád celé vlády, by byly neopodstatněné spekulace. Ale kdo ví?
A tak se čestný a poctivý premiér ve svém protikorupčním a reformním úsilí v lednových mrazech asi pořádně zapotí.
Foto: Petr Tomšů