Naučit se novy jazyk zvladne kdejaky cypos


Vždycky mě překvapovalo, jak je možne, že my Ostravaci zme taci tupci a neumime mluvit cizima jazykama. Vždyť my se bojime mluvit dokonce aji ostravsky, aby si snad jakysik cyp mluvici nespisovnu řeči z televize Nova nepomyslel, že zme meně inteligentni. Je to naša ostuda a naša blbost.

Přitom mluvit cizim jazykem je velice jednoducha zaležitost. Dokonce aji děcka to v pohodě zvladnu! Vždycky mě přijemně překvapovalo, jak ve Vidni kdejake male děcko žvatla v pohodě po německy. To same v Berlině. Nedavno sem byl ve skotskem Edynburgu a hle – male, třilete děcka uplně v pohodě mluvily anglicky! Takže jde to! Chce to jen chceť!


A tak sem se vydal do země, kera nemluvi jakymsik pseudosvětovym jazykem. A přišel sem na to, že zme asi fakt lenivi bravci. Aji v te blbe Litvě partyja uplně normalně, plynně komunykovala zvukomalebnu litevštinu.


A to mě tak vytočilo, že sem se rozhodl prozkumat zaklady tohoto jazyka a zjistil sem, že naučit se ho je velice jednoduche.


Prozkumejte tedy se mnu zaklady tohoto blizkeho jazyka. A až se v letě převalite přes polsko-litevsku hranicu, udivite naše litevske bratry plynnu znalosťu jejich jazyka.

…hlavnim figlem tohoto jazyka je, že každe slovo je delši jak u nas. A prodlužuje se o pismeno "S" spolu se samohlasku "A, E, I, O". Takže začiname kurs litevskeho jazyka: Litevská=Lietuvos.


…tuž jak vam to ide? Neni to tak zle, co? Bankomat? =Bankomatas. Centrum=Centras, Kultura=Kulturos.


…a fčil lekce pro pokročile: Propan-Butan=Propanas-Butanas.


Motel=Motelis, Kompleks=Kompleksas


Tydlifon=Taksofonas! Tuž vidim, že robite obrovske pokroky!


Česky salat=Čekiškos salotos. Tuž to sem fakt netušil, jake ingredyjence obsahuje česky salat…


Konzulat=Konsulatas.


Muzika=Muzikos. Svěží show=Šviesos šou. Tak a to je všecko. Po dukladne lekci Litevštiny si myslim, že nasledujici lekci už zvladnete sami. Tuž hodně šťesťos na cestos, kokotos!


 

Převzato z blogu autora na blog.idnes.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments