Ne, Spojené státy neopouštějí Irák

Prosinec 17, 2011


http://www.womanhonorthyself.com/wp-content/uploads/2011/10/muz-burn-us-flag.jpg

 

Ve středečním projevu na vojenské základně Fort Bragg v Severní Karolině president Obama prohlásil, že válka v Iráku skončila.

„Přišel jsem, abych s vámi pohovořil o ukončení války v Iráku,“ řekl shromážděným vojákům. „Závěrečné práce při opuštění Iráku byly provedeny v posledních několika měsících. Desítky amerických základen, v nichž byly ubytovány tisíce amerických vojáků, byly uzavřeny nebo postoupeny Iráčanům. Tisíce tun výbavy bylo zabaleno a odvezeno pryč. Zítra bude vlajka, pod níž jste bojovali, formálně svinuta při slavnosti v Bagdádu.“

Všechno, co řekl, byla pravda. Ale jak je to s jeho tvrzením, že válka dospěla do konce?

Pravda je mnohem složitější. Ukazuje se, že Obamova vláda po sobě zanechává velkou jednotku ministerstva zahraničí společně s tisíci ozbrojených příslušníků soukromých bezpečnostních agentur. Existuje vysoká pravděpodobnost, že dojde k násilí mezi Američany a Iráčany.

Chtěl zjistit detaily, takže jsem si promluvil se Spencerem Ackermanem, který o této problematice informoval velmi podrobně v rubrice Danger Room časopisu Wired:

Vláda tvrdí, že válka skončila. Nenechává tam někoho ministerstvo obrany?

V Iráku bude poté, co armáda k 31. prosinci odejde, zřízeno něco, čemu se říká Úřad bezpečnostní spolupráce (Office of Security Cooperation – OSC). Bude pod záštitou amerického velvyslanectví, takže nebude pod iráckým velením. Bude to celkem malý úřad o 150 lidech, který bude provádět výcvik – takové věci, jako je pomoc iráckému letectvu, aby pochopilo, jak fungují letadla F-16, které jim právě prodáváme. To je vcelku typický vztah se zeměmi, které si koupily americkou vojenskou techniku

A co ministerstvo zahraničí?

Ministerstvo zahraničí se tam chystá zanechat největší velvyslanectví, které kdy bylo zřízeno na této planetě. Říká se, že na něm bude pracovat 18 000 lidí. Jen málokdo z nich bude diplomat. Ti ostatní budou američtí civilní zaměstnanci. Velké množství z nich budou neiráčtí dodavatelé, kteří dělají věci jako praní prádla, poštovní služby, úklid atd. Potom tam ale bude podstatná složka ozbrojených příslušníků soukromých bezpečnostních agentur. V závislosti na tom, kterému číslu chcete věřit, jich tam bude mezi 3 500 a 5 500.

Jaké poslání tam bude mít ministerstvo zahraničí?

Bude jiné než u běžného velvyslanectví, a to v tom smyslu, že Irák je stále mnohem nebezpečnější místo, než většina míst, kde Spojené státy působí. Konzuláty v této zemi jsou opevněné více, než je obvyklé. Jejich cíl je teoreticky stejný, jako je tomu u ostatních misí ministerstva zahraničí – řídit obchodní vztahy; jednat o dvoustranných politických otázkách, které se objeví; pokoušet se dosáhnout přátelské bezpečnostní spolupráce. Ve skutečnosti to však bude jinak, než to bývá obvykle. Irák bude bitevním polem – řekneme-li to bez obalu – mezi Spojenými státy a Íránem. Ohromně důležitým posláním amerického velvyslance v Iráku bude pokusit se o to, aby se irácká zahraniční politika nedostala do područí Íránu. Podívejme se například na nedávné hlasování Arabské ligy, které odsoudilo režim v Sýrii. Irák se zdržel hlasování, protože Írán byl naštvaný kvůli odsouzení jednoho ze svých chráněnců. Takže se Spojené státy pokusí oslabit íránské diplomatické vztahy s Irákem.

Co se týče žoldáků – neboli ozbrojených příslušníků bezpečnostních agentur – víme, kdo jsou tito lidé a co tam provedou?

Jednou z velkých bezpečnostních agentur, které byly v Iráku od roku 2005, je Triple Canopy. Další se jmenují Global a SOC Inc. Je zajímavé, že jeden z šéfů Blackwateru – nyní přejmenovaného na Academi – mi v pondělí řekl, že hodlají získat zpět svoji licenci, kterou ztratili po masakru na náměstí Nisour. Teď sice nemají kontrakt, aby mohli pracovat v Iráku, ale chtějí ho opět získat. Skoro nic o tom není známo. Ministerstvo zahraničí zabránilo dokonce i zvláštnímu generálnímu inspektorovi pro rekonstrukci Iráku, aby zjistil alespoň základní informace, např. jaká budou pravidla pro činnost těchto bezpečnostních agentur. Jak blízko se budou moci Iráčané přiblížit k americkým diplomatům, než budou moci tihle chlapíci začít střílet ostrými? Odpověď na tuto otázku neznám. Ani většina členů Kongresu nezná odpověď. Skoro nikdo z lidí, kteří nepracují na americkém ministerstvu zahraničí, na to nezná odpověď.

Smlouva je na ochranu diplomatů. Říká se v ní, že se nepředpokládá, že uvidíme zaměstnance Triple Canopy, jak vyrážejí do ofenzivních bojových akcí. Ministerstvo zahraničí také padesát šest dní před stažením amerických jednotek uzavřelo dohodu o letecké podpoře. Je to znamení o tom, jak horkou jehlou je to ušito. Je to také příznak toho, že ministerstvo zahraničí je při uzavírání smluv asi tak citlivé, jako Program humanitárních evakuací zdravotně postižených obyvatel (MEDEVAC) nebo přímá letecká podpora.

Myslíte si, že se po 31. prosinci dočkáme erupce násilí mezi Američany a Iráčany?

Domnívám se, že je to nevyhnutelné. Podívejte se na to z pohledu bojovníka íránských gardových jednotek Kuds. Chcete zmařit americké úsilí v Iráku a víte, že Iráčané pálí americké vlajky na oslavu odchodu amerických jednotek. To je ohromná příležitost pro Írán, protože pokud víte, že bezpečnostní agentury pomáhají diplomatům, aby se dostali z bodu A do bodu B, zvítězíte, pokud je vyprovokujete k násilí. Je opravdu snadné nastražit na silnicích nálože, nebo zahájit palbu na konvoj. A potom, když Američané budou střílet po Iráčanech – poté, co Iráčtí vedoucí představitelé řekli, že Američané jsou pryč – bude to hlavní propagandistické vítězství pro Írán. To je opravdu lehce předvídatelná katastrofa.

Další věc, kterou stojí za to zdůraznit, je skutečnost, že Leon Panetta v poslední době říká, že existuje 1 000 Iráčanů, kteří jsou příznivci al-Kájdy. Pokud je to pravda, je Irák zdaleka největším hostitelem al-Kájdy na světě. Je opravdu těžké uvěřit, že CIA a společné velitelství pro zvláštní operace (Joint Special Operations Command – JSOC) nenajde způsob, jak pronásledovat tyto lidi. A vzpomeňte si, jak Mary Wheelerová poukázala na to, že Kongres nezrušil povolení pro použití vojenské síly v Iráku.

Je tedy podle vašeho odhadu válku skutečně u konce?

Posunuje se do delikátnější formy. Bude mnohem jemnější. Ale bude určitě pokračovat. Jenom to, že tam nemáme americké vojáky, ani formální americké velení, přece neznamená, že válka je u konce.

Převzato ze Salon.com

Překlad: Stan

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments