Nečas se nažral a Dobeš s Kalouskem zůstali celí

Leden 09, 2011


Vládní tanec (furiant) kolem nečerpaných evropských fondů končí jako všechno v téhle zemi. Do ztracena. Skutečnost, že země nečerpá stovky miliard, se zaplácne nějakou jinou blbostí, nějak se to zamluví a příští týden již noviny píší o něčem jiném. Tím problém pro vládu zmizel. Ve skutečnosti problém bobtná. Stovky našich miliard leží díky neschopnosti české pravice od roku 2007 v Bruselu, zatímco doma vláda raději vybírá po korunce od studentů po nemocné a postižené. Musí se šetřit.


Nečasova starostlivá tvář a vyčinění Dobešovi za ohrožené evropské peníze jsou farizejstvím. Sám Nečas jako ministr evropské peníze také nečerpal. A stejné problémy jako Dobešovo školství mají i odeesácké ministerstvo průmyslu nebo životního prostředí. O těch Nečas kolegiálně mluví s menší starostlivostí.


Dobeš má sice na ministerstvu neskutečný čurbes, ale mediálně to umí zamluvit. Využívá tak praktickou zkušenost vězeňského psychologa. Stejně jako každý kriminálník je totiž úplně nevinný: Může za to hlavně Kalousek a jeho partajní satelit Vitula. Problému se Dobeš dále zbavil tím, že začal hovořit o zkrácení přestávek ve školách z deseti na pět minut. Všichni o tom začali mluvit, a tím se na podružné bruselské desítky miliard zapomnělo.


Dobeš taky slavnostně vyhlásil, že pokud se evropské peníze nevyčerpají, je připraven odstoupit. Jenže to půjde definitivně prokázat za dva roky, kdy už snad nikdo stejně nebude vědět, kdo byl nějaký Dobeš. Ale zatím dobrý.


Miroslav Kalousek je ostřílený borec. Skutečnost, že klíčovým problémem čerpání evropských krejcarů je děravý systém auditu, za který šest let odpovídá právě jeho ministerstvo, odehrál zpět ledabylým forhendem: Kde prý jen sociální demokrati berou drzost něco kritizovat, když si pro okusování kapustičky schválili nadbytečný počet čtyřiadvaceti fondů.


Jako pamětník bych si jen dovolil připomenout, že tu čtyřiadvacítku tenkrát schvaloval pan Kalousek jako velevážený a permanentní člen vládní koalice, a že se pro ni se svými tehdejšími lidoveckými spolubratry něco nalítali. A konečně těch regionálních programů je tam tolik, protože si to vymínilo třináct hejtmanů. Ačkoli se to zdá neuvěřitelné, tenkrát všech třináct hejtmanů bylo v ODS…


Nic to nemění na tom, že v čerpání evropských fondů jsme poslední v Unii, že už jsme mohli mít doma o sto miliard víc. Byly by z toho zakázky pro podniky a práce pro lidi. Na co ty peníze utratíme, je jen a jen naší věcí. Úplné pitomosti a zlodějnu ale Brusel neproplatí. Právě to je teď kámen úrazu.

 

Převzato z blogu autora na Aktuálně

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments