Nediktujte nám, koho máme volit!


Dne 10. 1. 2013 večer natočili mladí lidé odpověď k populárnímu videu na YouTube diktujícímu voličům, koho volit. Vyjádřili, že je nesmyslné řídit se průzkumy a zbytečně taktizovat, a že by lidí měli volit toho, koho sami opravdu chtějí.


Na YouTube bylo 8. ledna 2013 zveřejněno video Jak odstranit Zemana s Fischerem, které již vidělo čtvrt milionu lidí.Do stále vyhrocující se situace kolem volby Prezidenta přináší nyní další tlak a informace, které pokládáme za nesprávné, nepravdivé, a především manipulativní. Abychom takto zkreslené informace dementovali, ale především abychom lidem nabídli také jiný úhel pohledu, natočili jsme dnes v noci u sebe v bytě videoodpověď: Jak správně zvolit Prezidenta/Prezidentku ČR.„Tímto videem chceme lidi seznámit s pravým demokratickým postojem k volbám – volit toho kandidáta, kterého skutečně chceme, pokud tam takový je. Máme za to, že volba toho, koho sami považujeme za vhodného kandidáta, by měla být oproštěna od všelijakých taktik a zahlcení domněnkami – zvláště ve volbě přímé a dvoukolové,“
vysvětlují autoři videa. Průzkumy zjišťující šance kandidátů na výhru vycházejí často velmi odlišně a stále se proměňují. Z tolika protichůdných informací nelze nikoho označit za „nejsilnějšího kandidáta(external link)“, ani říci, že hlasováním pro jiného svůj hlas „házíme do koše(external link)“.


Tímto videem sice reagujeme na aktuální politickou otázku, nicméně z našeho úhlu pohledu dalece přesahuje pouze oblast politiky. Rozmach tohoto fenoménu, kdy lidé jsou podporováni v tom, aby k sobě byli neupřímní, zachovávali vůči sobě různé strategické postoje a jednali spolu v určitých taktikách, je nejen velmi aktuální, ale také velmi vážný a tíživý.


„Chceme žít ve společnosti, kde jsou k sobě lidé upřímní, přijímají zodpovědnost za svá rozhodnutí a volí takové kroky do budoucna, které považují za nejlepší možné – nikoli ve společnosti, kde se proklamuje strategie „volit menší zlo“ jako něco optimálního,“ dodávají tvůrci.


Obracíme se na Vás s úctou k řemeslu, kterému se věnujete, s odkazem k jeho nejzákladnějším myšlenkám – právu občana na objektivní a co nejpravdivější informace – a možnosti nahlédnout na problémy z více perspektiv.


Velice Vám děkujeme za Váš zájem a budeme velmi rádi, pokud nám pomůžete nabídnout lidem objektivnější pohled na demokratickou volbu – pohled, který v současném mediálním šrumu a politických kampaní je spíše výjimkou než pravidlem.


S upřímným pozdravem


Otakar Blaha, Martin crysman Zahradník, Aneta Lauterbachová a Luboš Zbraněk

 

Prevzato z e-republika.cz


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments