Několik postřehů

Za kapitalismu odvádí daňový poplatník státu stále víc, aby nakonec zjistil, že si plně předplácí pouze svého špicla a drába.


Za všechno ostatní si musí buďto připlatit anebo si na to znovu našetřit.


Za socialismu špiclové otevírali lidem poštu z ciziny. Kritici režimu byli prohlášeni za disidenty a mohli skončit ve vězení anebo v uranových dolech, v padesátých letech taky v mučírnách anebo být popraveni. Za kapitalismu dostanou všichni lidé preventivně elektronický "náramek", aby se neztratili a kritici mohou být prohlášeni teroristy. Teroristy je možno unášet, mučit anebo zlikvidovat bez soudu.


Za socialismu každý mohl zvolit předepsaného kandidáta na poslance, Národní fronta byla krycí zástěrkou pro zdánlivou pluralitu. Za kapitalismu si můžete zvolit libovolného stranickými aparáty vybraného politického podnikatele. V politice platí – bez peněz do politiky nelez. Ať zvolíte kohokoliv, stejně vám budou vládnout velké peníze.


Za socialismu všichni měli pomalu rostoucí málo. Za kapitalismu má nepatrná část společnosti všechno a ostatní mají scvrkávající se různo.


Za socialismu málokdo znal dluh. Za kapitalismu znají dluh takřka všichni, velmi často bez toho, že by podepsali dlužný úpis anebo si vzali půjčku. Týká se dokonce i novorozenců, kteří neumějí psát a neznají peníze.


Nejvyšší formou kapitalismu je neoliberalismus – globalizovaná společnost, ve které vládne všepohlcující dluh.


Bezm arxismu a na něj navazující relativně krátké epizody sociálního státu by se kapitalismus pravděpodobně nevymanil ze stadia novodobého otrokářství.


Za socialismu byl nedostatek pracovních sil, za kapitalismu jich je nadbytek.


Za socialismu byl všeho nedostatek, a přesto všichni měli kde bydlet, nikdo nehladověl a neumrzal. Za kapitalismu je všeho nadbytek. Přesto roste počet bezdomovců, hladových a umrzajících.


Za socialismu jsme měli Radu vzájemné hospodářské pomoci a Varšavskou smlouvu. Za kapitalismu máme Evropskou unii a Severoatlantický pakt. Určitým rozdílem je, že za socialismu zisk zůstával uvnitř ekonomiky a rozhodování o ekonomických věcech probíhalo především na domácí půdě. Taktéž se ČSSR nemusela účastnit žádných válek. Za kapitalismu se o české ekonomice rozhoduje vně ČR na úrovni matek nadnárodních firem a v nadnárodních organizacích a taktéž se musíme nepovinně povinně účastnit všech válek určujícího státu NATO.


Vítejte ve společnosti, ve které "jsme" se neměli nikdy tak dobře, jako když  "jsme" si prý žili nad poměry a prožrali svoji budoucnost.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments