Německý soud: CIA unesly a mučily německého občana

Prosinec 14, 2012


Mučení bylo systematické a neúčinné … a schválili ho jak Demokraté, tak Republikáni.

Britský deník Guardian o tom píše:

Evropský soud pro lidská práva ve čtvrtek zveřejnil historický rozsudek, že agenti CIA mučili německého občana, sodomizovali, spoutali a bili ho za přihlížení makedonské státní policie … Senát Evropského soudu pro lidská práva došel k jednomyslnému nálezu, že pan el-Masrí byl násilně unesen, nezákonně zadržován a stal se subjektem mimořádného vydání bez jakéhokoli soudního procesu, čehož součástí bylo nelidské a ponižující zacházení. … Zacházení, kterému byl el-Masrí vystaven na letišti ve Skopje ze strany přepadového týmu CIA – surové bití, sodomizace, spoutání železnými pouty, nasazení kapuce na hlavu a celková smyslová deprivace – bylo provedeno v přítomnosti makedonských úředníků a v rámci jejich jurisdikce,” rozhodl soud. … Ben Emmerson, zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva a boj proti terorismu, popsal toto rozhodnutí jako „klíčový milník v dlouhém boji, který má zajistit, aby se veřejní činitelé zodpovídali z porušení lidských práv, jichž se dopustila Bushova administrativa prostřednictvím CIA svojí politikou tajného zatýkání, věznění a mučení.” Řekl, že se americká vláda musí omluvit „za svou klíčovou roli v síti systematických zločinů a porušování lidských práv ze strany CIA v období vlády George W. Bushe a dobrovolně zaplatit el-Masrímu odškodnění.

Opakovaně jsme upozorňovali na to, že mučení – včetně fyzického mučení, jakož i sodomizace a další druhý sexuálního mučení – bylo všeobecně rozšířené a systematické. Také jsme důkladně zdokumentovali, že mučení je zcela neúčinné pro získávání zpravodajských informací, vážně oslabuje národní bezpečnost USA a bylo používáno výhradně z politických důvodů. 

Dnes, v předvečer premiéry významného propagandistického filmu "Zero Dark Thirty", k tomu Washington Post poznamenává:

Představitelé, kteří byli obeznámeni s touto zprávou, řekli, že podrobně zdůvodňuje, že ty případy, v nichž byli vězňové vystaveni „zostřeným” metodám výslechu, nepomohly CIA najít Usámu bin Ládína a naopak byly často kontraproduktivní v rámci širšímu postupu proti al-Kájdě.

Demokratická senátorka z Kalifornie a předsedkyně tohoto výboru Dianne Feinsteinová odmítla diskutovat o konkrétních závěrech, ale vydala písemné prohlášení, v němž je rozhodnutí o tom, že se CIA umožní vybudovat sít‘ tajných věznic a používat zostřené metody výslechu označeno jako „příšerné chyby”.

„Domnívám se také, že tato zpráva jednou provždy zastaví debatu o tom, zda by náš stát měl ještě někdy používat donucovací metody výslechu,” řekla Feinsteinová. Tisk to celé sice označuje za stranický problém – v němž Demokraté odsuzují mučení a Republikáni říkají, že to je nutné zlo – ale Demokraté jako Pelosiová, Harman, či Rockefeller ve skutečnosti o všem věděli a buď to schvalovali, nebo to přinejmenším kryli.


Převzato z Global Research


Překlad: Clair0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments