Není se na co těšit

Leden 14, 2013


Mohutné mediální masáže probudily českou veřejnost k účasti na prezidentských volbách. Kdo z kandidátů měl nejvíc peněz, ten si zcela oficiálně koupil ještě více mediálního prostoru, "nezávislých průzkumů veřejnosti", novinářů, "známých osobností" a předvolebních tvůrců očekávaných výsledků. Už k možnosti kandidovat měli prezidentští uchazeči nerovný přístup, protože navrhnout kandidáta mohlo několik poslanců určité strany, zatímco návrh od občanů musel být podpořen nesrovnatelně vyšším počtem podpisů. Dvoukolová volba pak ve výsledku totálně zkreslí přání voličů.


Někteří známí kněží veřejně vyjadřili svoje názory k volbě jistého občana, totiž pardon, pana knížete. Obhajovali volbu někoho, kdo propůjčil legitimitu M. Kalouskovi. Obhajovali K. Schwarzenberga, který řekl, že je normální tajně uplácet, protože systém je tak postavený. Postavili se za předsedu strany TOP09, strany podílející se na vládě, spojené s korupcí, skandály, posíláním nezaměstnaných na nucené práce, bořením sociálního zabezpečení, nárůstem lidí bez práce a bez domova, vlády spoluzodpovědné za chudnutí většiny občanů České republiky.


Tomáš Halík si váží Karla Schwarzenberga pro jeho noblesu, která je bodem jeho rodu, tradici, která ho zavazuje k aristokratičnosti, taky k aristokratičnosti ducha a určitým etickým principům . Podobně jako se vyjádřil Václav Klaus, vyjádřil se i páter Josef Brtník: "Nechci-li emigrovat,… nemám jinou volbu než pana knížete." Důvod? "Žádný jiný kandidát nemá takovou kontinuitu postojů, názorů, a hodnot jako on. Vyvěrají z dějin jeho rodu…"


Odhlédneme-li od vznešeného původu, kterým se my obyčejní nemůžeme pochlubit, zbývá nám jediné. Vzít do ruky Písmo a přečíst si, že strom se pozná po ovoci (Mt 12,33) a vyhodnotit si postoje těchto kněží k osobě jimi zvoleného kandidáta. Obávám se, že důvěryhodnost katolické církve klesla zase o něco níže, bylo-li ještě kam. Voliči Fischera, Dienstbiera, Franze, Fischerové a Roithové tvoří téměř polovinu lidí toužících po změně. Prezidentem však bude Zeman nebo Schwarzenberg. Změna se konat nebude. Současná vláda bude mít nadále volnou ruku. Přidejme k tomu restituce a směřování české katolické církve. Není se na co těšit.


Převzato z Umlaufovin

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments