Nominace na Big Brother Awards 2011 se uzavírají 5. října

Září 27, 2009

Máte-li vhodného kandidáta na letošní Big Brother Awards, je nejvyšší čas jej nominovat! Letošní kolo nominací na anticeny pro největší slídily v našem soukromí, kterou již od roku 2005 organizuje občanské sdružení Iuridicum Remedium (IuRe), se uzavírá už 5. října ve 20.00 hod. Nad došlými tipy se poté sejde odborná porota, která z nich vybere vítěze sedmi anticen a jedné pozitivní ceny za ochranu soukromí.

„Slídily může nominovat kdokoliv, stačí vložit nominaci do formuláře na stránkách www.slidilove.cz. Vítěze vybere z došlých nominací porota složená z odborníků na nové technologie, právníků, obránců lidských práv a novinářů,“ uvedla Kateřina Hlatká z IuRe. Adeptů na ocenění je celá řada. Rychle se rozvíjející technologie umožňují stále sofistikovanější sledování. Pod záminkou zajištění bezpečnosti nebo zjednodušení života se často zavádějí technologie a opatření, která mohou být nebezpečím pro naše soukromí – sledování kamerami, čipové karty, státní i soukromé databáze. Anticeny se udělují v osmi kategoriích: Dlouhodobé porušování lidského soukromí (pro soukromé firmy nebo státní instituce, které dlouhodobě slídí v našem soukromí), Největší firemní slídil (pro komerční firmy), Největší úřední slídil (pro státní instituce), Nebezpečná nová technologie, Právní norma Velkého bratra, Slídil mezi národy, Výrok Velkého bratra a Pozitivní cena: Ocenění za ochranu soukromí.

Soutěž Big Brother Awards se koná ve více než desítce evropských zemí a má za cíl upozornit na rizika, která ohrožují soukromí občanů. V minulém ročníku mezi největší narušitele soukromí porota zařadila mj. Ministerstvo vnitra ČR za bojkotování přípravy legislativy ke kamerovým systémům, Policii České republiky za nejrozmanitější formy závažných a dlouhodobých zásahů do soukromí občanů, Evropskou unii za financování projektu INDECT, technologii GPS za sledování automobilů bez vědomí majitele, dohodu ACTA za pošlapávání lidských práv a svobod na úkor zájmů jednoho ze sektorů průmyslu, nebo provozovatele komunitní sítě Facebook.

V kategorii výrok roku porota vybrala zakladatele sociální sítě Facebook Marka Zuckerberga za tvrzení, že éra soukromí skončila. Pozitivní cenu získala obec Vír za aktivitu místních lidí a zastupitelstva v boji proti kamerovému systému na Vírské přehradě, který zabíral dění v obci.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments