Novinky z Wikileaks

Říjen 26, 2012


Nové vydání dokumentů na stránkách Wikileaks se týká skryté války v Afghánistánu vedené proti civilnímu obyvatelstvu. Další balík zveřejněných dokumentů odhaluje způsoby výslechů v rámci utajeného programu USA praktikovanému v rámci zatýkání a internaci nepřátelských osob.


Nové vydání dokumentů na stránkách www.wikileaks.org(external link) se týká špinavé války v Afghánistánu vedené proti civilnímu obyvatelstvu. Podle interních dokumentů osvobozenecké či okupační armády (záleží na úhlu pohledu) se v roce 2008 zvýšil počet nevinných civilních obětí (včetně žen a dětí) o 46 %. Útoky povstalců na vládní objekty se dvojnásobily proti roku 2007 a stouply o 117 %. Celé armádní memorandum o situaci z roku 2008 si můžete stáhnout ze stránek Wikileaks(external link). Kliknutím na obrázek se potvrzuje, že civilní oběti rostou jednak na straně sebevražedných atentátů a jednak na straně osvobozeneckých snah spojenců. Vybudování demokracie něco stojí.
Další balík zajímavých dokumentů se týká americké detenční politiky, tj. utajeného programu praktikovaného v rámci nelegálního zatýkání a internaci nepřátelských osob. Dokumenty z období deseti let si můžete nalistovat zde(external link). Zajímavé jsou zejména manuály k vedení výslechu, jak byly praktikované v koncentračních táborech v Iráku a na Guantanámu (tzv. Interrogation manuals and Fragmentary Orders, FRAGOs). Starší rozbor dokumentů ohledně českého zapletení do této neblahé politiky najdete zde(external link).


Chcete-li aktivně diskutovat, musíte se zaregistrovat.
Diskuzi k článku uvidíte kliknutím na odkaz: Momentky – diskuze.

Zdroj: e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments