O lidech politiky a svobodných volbách v naší demokracii

Pan Uwe Ladwig v Britských listech nás jako mnozí další vyzývá k zodpovědnosti volit. Dovolím si nesouhlasit. Pojďme si nejprve vysvětlit demokratický systém politických stran v České republice.

Vyskytují se v něm různé strany, s různou členskou základnou. Tyto strany nominují své zástupce do voleb. Vytvářejí takzvané kandidátní listiny svých stran. V rámci takto vytvářených kandidátních listin je občanovi – voliči dána svoboda "kroužkovat" a tak tzv. něco ovlivnit. Nicméně i o posledním kandidátovi na kandidátní listině rozhoduje tzv "strana".

Jak vypadají strany stran počtu členů? Jedině masovost stran totiž zaručuje jakž takž "demokratické" postupy v rámci politické strany. Takže největší členskou základnu mají KSČM  KDU-ČSL Mnohem menší počty mají ostatní strany. Od dvacítky tisíc až po několik desítek. Místní sdružení, která jsou začátkem nominace na kandidátní listinu čítají maximálně desítky či u větších stran, stovky lidí. Ale někdy i méně.

V takovýchto poměrech je velmi snadné a také se tak stalo, ovládnout "politický systém demokratických" stran.

Je to vidět i na skladbě naších "elitních" politiků. Řada z nich je ve vrcholové politice přes dvacet let a nikdy nic jiného nedělali. Zkušenosti s praktickým životem, kde se na chleba vydělává nepolitickou prací, nemají buď vůbec, nebo minimální. Velmi rychle si zvykli na standard na hony vzdálený ostatním občanům a nechtějí se ho vzdát. Za žádnou cenu.

Proto tento systém pseudostran neustále zdokonalují. Když je nejhůř, stranu přejmenují a jedeme znovu.

Těch velmi málo jedinců, kteří jsou vůdci a ovládající tyto strany jistě není konec řetězce. Ale na ty, co drží peníze, a tak určují pravidla /Murphy/ nedosáhnou žádné volby.

Trochu převyprávím ten příběh: Několik jedinců s námi hraje hru na politické strany. V rámci stran můžeme demokraticky volit z těch, které nám nabídnou. A my se můžeme opájet vykroužkovanými. Výsledek nejjasnějších voleb v naší historii se vzedmutím demokratické kroužkovací vlny vidíme v přímém přenosu. Krade se dál, ani poledne se nedrží, na voliče se usmíváme ještě týden (krajské volby) a pak už je to LŮZA.

A této hře se dožadujete legitimity účastí ve volbách? Pokud neplatí pravidla, rozhodčí upískává a ještě se falešně sází? Nezlobte se, ale tuto hru nehraju!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments