Červenec 19, 2012
Někteří politologové varují, že česká pravice páchá v poslední době politickou sebevraždu. Místo aby vládní strany využily nedávného zatčení opozičního politika Davida Ratha k tomu, aby ukázaly, že mají skutečný zájem na posilování nezávislosti justice i policie, přičemž budou ochotné „obětovat“ i vlastní politiky obviněné z korupce, předvádějí nevábné politické divadlo, jakmile se ruka zákona dotkne jejich řad.
K tomu všemu se přidává nedávné odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, který navzdory svým minulým pochybením pootevřel v posledním roce dveře k reformě systému státních zastupitelství. Jak ukazují i průzkumy, veřejnost vnímá odvolání Pospíšila i sílící útoky na policii kvůli vyšetřování pochybného armádního nákupu letadel CASA jako snahy udržet si za každou cenu politickou kontrolu nad justicí a policií.
Názor, že současné vládní pravicové strany páchají tímto jakousi postupnou politickou sebevraždu, obsahuje předpoklad, že pokud by se chovaly jinak, česká pravice by se mohla zachránit. Proč se tak pravicové strany tedy nechovají? Že by jejich představitelé neměli pud sebezáchovy?
Odpověď zní, že jejich chování je zcela v logice vývoje, který nastartoval už před několika lety. Patologické provázání ODS a, jak ukazuje poslední vývoj, zřejmě i rádoby „čisté“ TOP 09 s neprůhlednými „podnikatelskými“ strukturami je prostě mnohem silnější, než předpokládali i největší pesimisté.
Celá řada podivných vládních nákupů, státních zakázek i projektů placených z evropských peněz by nebyla možná bez aktivní účasti politiků, které nyní mají nejrůznější kmotři a „podnikatelé“ takříkajíc v hrsti. Aby ruka zákona na tyto lidi, jak z politiky, tak z „byznysu“, nedosáhla, o to se dlouhá léta „starala“ politiků se bojící justice a policie.
Opravdová změna směrem k nezávislosti justice, která by se začala chovat podle hesla „padni,komu padni“, by pravicovým stranám u voličů teoreticky pomohla. Jinými slovy: aby se opět stala pro kritickou masu voličů přijatelnou, potřebovala by pravice ukázat, že myslí vážně boj proti korupci, včetně posilování nezávislosti justice i policie.
Jenže je v pasti. Skutečné osvobození justice a policie z pout polické kontroly, jak naznačuje i hysterické chování některých politiků v kauze letadel CASA, by mohlo poslat do vězení leckoho z těch politiků, kteří by bez této hrozby možná docela rádi předstírali, že nestojí o nic více, než o vpravdě nezávislou policii i justici.
I proto je pochopitelné, že se jako lepší taktika jeví boj s korupcí a boj za nezávislejší justici dál jen předstírat, jakkoliv kritická masa voličů si to postupně uvědomuje, a současná vládní pravice se začíná poroučet do politického propadliště. „Zelená“ skutečnému boji s korupcí, včetně rozvázání rukou justice i policie, by totiž znamenala totéž, jenže by přitom zřejmě navíc hrozilo řadě politiků a „podnikatelů“ v brzké době trestní stíhání.
Napsáno pro Právo, 19. 7. 2012
Převzato z blogu autora na Aktuálně