Občané EU brání právo na vodu

 

Iniciativa proti privatizaci vody v Evropě (Right 2 Water) zaznamenala neočekávaný úspěch. Úřady v Bruselu se postupně dostávají pod tlak evropských občanů.


Iniciativa proti privatizaci hospodaření s vodou získala další spojence a překonala další překážku v podobě povinné kvóty 7 zemí. Zpočátku petici podepsalo víc jak milion lidí z Evropy, ale jenom v pěti státech dosáhla potřebného počtu podpisů. Nyní byla zdolána další překážka. Iniciativu podpořili občané osmi zemí EU a má celkem 1,3 miliónu podpisů. Evropská komise se jí bude muset zabývat ze zákona o všeobecném evropském referendu. Petici můžete podepsat zde(external link), viz stránky iniciativy Right 2 Water(external link).


Petici podepsala většina evropských starostů, nikoliv ovšem českých. Viz naše články o korupci v hospodaření s vodou a o hloupé privatizaci českého vodárenství. Nyní se k iniciativě připojily místní samosprávy a také zemská vláda německého Severního Porýní-Vestfálska. A to je dobrá zpráva, poněvadž právě orgány místní samosprávy vždy zabezpečovaly zásobování obyvatel vodou. Ukazuje se, že tak činily mnohem efektivněji než privátní firmy, které z vody udělali luxusní zboží, často nedostupné chudším vrstvám obyvatel.


Panuje reálné nebezpečí, že klíčové zdroje vody v Evropě a ve světě se ocitnou monopolně v rukou koncernů. Zejména v zemích, kde vládnou špatné a slabé vlády, a v zemích, které jsou zadlužené a pod tlakem financí jsou nuceny rozprodávat veřejný majetek a statky, které by měly patřit všem. Jde zejména o Řecko, Portugalsko a Itálii. Děje se tak i ve světě, viz článek Cochabamba a válka o vodu(external link).


Česko zadlužené nebylo, ale místní a vládní reprezentace byla hloupá a zkorumpovaná. Výsledek byl stejný. Privatizace vody do rukou mezinárodních společností způsobila, že se rozpadá vodovodní síť a cena vody přitom stoupla asi 80krát. A tento trend se navíc urychluje. Udělejte aspoň něco málo a podepište tuto důležitou petici!


Převzato z e-republika.cz


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments