Odbory požadují nové volby. Slyší je někdo?

Odboráři a příznivci občanského hnutí Proalt poprvé společně masově vystoupili nejen proti vládě a vládním reformám, ale i proti stávajícímu politickému zastoupení. Sice zatím vystoupili velmi krotce a opatrně, ale to je jen začátek. Projev Terezy Stöckelové [Foto 1] z Hnutí ProAlt byl výstižný, čímž boří mýtus, že protesty proti vládě organizují nějací hloupí kverulanti, jak říká sběratel propisek a titulů prezident Klaus. Poklidná demonstrace na Václaváku za účasti čtyřiceti tisíc občanů byla plná latentního napětí s předzvěstí velkých protivládních nepokojů, a je jen otázkou krátkého času, než se zkoordinuje tým aktivistů a spustí se lavina občanského hněvu. Občané již zcela zjevně mají plné zuby pravicové vlády jejích lží, zlodějin a podvodných reforem. Prezidentem, který krade propisky, pohrdají. Stejně tak žádné zvláštní sympatie nesklízí ani levicová ČSSD, ale vzhledem k ubohosti našeho politického spektra občané nemají příliš na výběr.

Účastníci demonstrace [Foto 2], zejména svaz Kovo, zcela evidentně očekávali otevřenou výzvu k občanským nepokojům a stávkám. Proto také ze všech konců republiky vážili cestu do Prahy místo sobotní relaxace, ale výzvy z úst nejvyššího odborového bosse Zavadila  [Foto 3] se nedočkali. Nebylo řečeno, že ČMKOS jako jediná organizovaná síla v této zemi jasně a nekompromisně vystoupí s politickými ambicemi proti tomuto zločinnému systému, reprezentovanému pravicovou neoliberální vládou, tiše podporovanou levicovou opozicí. Vrchní odborář Zavadil zatím místo otevírání očí, své oči přivírá, na veřejných vystoupeních sice emotivně gestikuluje a hlasitě argumentuje, ale na tripartitě není razancí rovnocenným soupeřem vládě, zastoupené ministrem Drábkem, ani podnikatelské lobby. Spíše než hybatelem je Zavadil ve vleku událostí, jak vyplývá z páteční tripartity a následně  z jeho krotkého projevu na sobotní odborářské demonstraci. To však neplatí pro všechny odborové předáky. Předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek [Foto 4] sklidil obrovské ovace za výrok „chceme nové volby“, stejně tak i předseda odborového svazu KOVO Josef Středula, který jasně řekl že nedopustí, aby se ze zaměstnanců stali daňoví soumaři. Jejich výroky lze považovat za politické požadavky.

Občané nechtějí rekonstruovat vládu, nechtějí poslouchat kecy o rozpočtové odpovědnosti. Občané chtějí sociální jistoty a práci, tedy přesně to, co jim pravicová vláda z důvodu tzv. rozpočtové odpovědnosti privatizuje. Občané chtějí jediné, aby tahle vláda táhla do pekel. Začíná být stále více zřejmé, že společnost se stává sudem střelného prachu, kdy k výbuchu stačí jen jiskra. Slovy básníka, země je těhotná revolucí. Pravicové vládě se to nelíbí, levicové opozici je to lhostejné. Je smutné, že v tzv. demokratickém státě musí občané své politické požadavky nastolovat na náměstí prostřednictvím jednotlivých odborových svazů podobně jako v Polsku začátkem osmdesátých let, zatímco opoziční ČSSD se válí v parlamentu a zcela zjevně kolaboruje se zlodějskou vládní pravicí. Politická reprezentace státu se jednoznačně postavila proti zájmům většiny občanů.

V demokratické společnosti by odbory neměly suplovat činnost politických stran, ale pokud politické strany nejsou schopny vykonávat činnost občanskou společností jim určenou, pak zcela nepochybně mají občané právo využít možností odborových struktur k vykonávání politické činnosti po dobu, než se politická situace stabilizuje. V případě nečinnosti hrozí spontánní výbuch občanských nepokojů s fatálními následky pro demokratické soužití a osobní svobody občanů. Nestačí jen prohlášení, co vše odbory odmítají. Odbory musí otevřeně vstoupit na politickou scénu a ultimativními požadavky donutit politiky k zjednání nápravy novým rozdáním politických karet. Výjimečná situace vyžaduje výjimečná řešení a odboroví předáci by měli přestat strkat hlavu do písku, uvědomit si svoji odpovědnost, a této výzvy se chopit. Pokud vládu není schopna a ochotna odvolat parlamentní opozice, měla by ona pohrdaná „ulice“ donutit k odstoupení celou politickou reprezentaci, odbory koordinovanými stávkami a demonstracemi.

Odbory požadují nové volby. Slyší je někdo?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments