Odměny a podíly manažerů vzdalují lidem průměrnou mzdu

Květen 21, 2012

 

Počet lidí, kteří nedosáhnou na průměrnou mzdu, v České republice stále roste. Loni činila průměrná mzda 24 319 korun, ale nižší výdělek pobíralo 67 procent zaměstnanců. V roce 2007 nedosáhlo na průměrnou mzdu 64,1 procenta zaměstnanců a v roce 2009 to bylo již 66,5 procenta zaměstnanců. Rozdíl mezi průměrným výdělkem a tzv. mediánem, jenž vyjadřuje hodnotu, kolem níž se mzdy pohybují nejčastěji, dosáhl loni 4359 korun.


Ve veřejné sféře byl 1621 korun a v soukromé 5162 korun. Tak velký rozdíl byl dán výplatou odměn a podílů manažerům firem, uvádí ve zprávě pro vládu ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Vývoj mezd a platů je odrazem zpomalení ekonomiky, kdy stát i firmy šetří na platech a snižují počty zaměstnanců. Výdělky v Česku tak rostou hlavně vedoucím pracovníkům. Loni podle MPSV o čtyři procenta rychleji než zaměstnancům a specialistům v některých vybraných oborech, jako jsou například informační technologie. U řady profesí došlo loni dokonce k poklesu reálných hodnot platů, protože tempo jejich zvyšování bylo menší než inflace. Reálná hodnota výdělků, která vyjadřuje kupní sílu, se v průměru zvedla o pouhých 0,3 procenta, což je nejméně od roku 2000.

Propad příjmů v ČR podporuje podle sociologů i oslabování ekonomických možností střední třídy. Nejde jen o zpomalování růstu výdělků, ale i o růst životních nákladů a zvyšování daní, které tuto nejpočetnější skupinu postihují.

Lidí s nadprůměrnými příjmy, mezi něž patří zejména větší podnikatelé, majitelé nemovitostí a manažeři, je v ČR zhruba 900 000, tedy necelá desetina. Skupina lidí s nízkými příjmy, včetně těch bez práce a důchodců s malými penzemi, představuje zhruba pětinu populace. Občané mezi těmito krajními póly tvoří střední třídu, do níž patří 70 procent obyvatel. Ti odvádějí většinu daní a nejvíce nakupují.

Ještě v horší situaci jsou zaměstnané ženy. Ty v Česku vydělávají podle údajů Evropské komise o 25,9 procenta méně peněz než muži. Česká republika patří v rámci EU k zemím, kde jsou největší rozdíly mezi platy mužů a žen za stejnou práci. V praxi to znamená, že ženám hrozí chudoba ještě více než mužům. Kvůli nižším platům mají i nižší důchody.


Zdroj: eSondy

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments