Odvaha a pravda patří k sobě

Odvaha a pravda patří k sobě. Tragédií české politiky je bezpáteřnost vykonavatelů a bezzásadovost tvůrců, zákonodárců. Trvá zásadní rozpor mezi očekáváním veřejnosti a dopadem výkonů vládní moci. Všichni společně a každý na vlastní kůži prožíváme důsledky. Jsme svědky legalizované krádeže veřejných statků. K odumírání sociálních funkcí státu dochází v celé Evropě. Tento plíživě pomalý proces už trvá skoro dvě generace. Jenže jeho konce v Evropě nebudou tak tragické jako v našich krajích. Nikde v okolních zemích nenajdete tak ofenzivní tlak na destrukci kolektivního zajištění, na zbavení se odpovědnosti státu za jeho občany. Bohužel, nestojí tomu v cestě nic, jen bezradný občan…


Podívejme se na jedno poslanecké hlasování. Dne 9. června 2011 byla na programu změna zákona o veřejném zdravotním pojištění. V přímém přenosu byla vidět stranická disciplína, pojistky vytvořené vázacími smlouvami a půjčkami, ale také obyčejná bezpáteřnost. Zlínský poslanec za ČSSD pan Josef Smýkal se zřejmě inspiroval svým předchůdcem panem Melčákem. Ing. David Vodrážka za ODS se zdržel hlasování. Taková ideová vyprahlost od kandidáta na předsedu celé ODS! To fakt zamrzí. Poslankyně Gabriela Hubáčková za KSČM, která hlasovala pro návrh, se zřejmě chystá odložit červenou legitimaci a vystoupit z poslaneckého klubu. Vojtěch Filip a Miloslava Vostrá dokonce nebyli ani schopni se k hlasování registrovat. Zato nezařazený Stanislav Huml s návrhem nesouhlasil. Tento poslanec dal jasně najevo dávno před hlasováním, jaké budou jeho postoje.


http://www.ustrcr.cz/data/images/projekty/srpen_68/fotogalerie/na/rijen04.jpgVážení poslanci, odvaha a pravda patří k sobě a dohromady dokážou dát životu smysl. Poslanci mají vzor, na který se neprávem zapomíná: v okupačním roce 1968 František Kriegel jako jediný nepodlehl tlaku Moskvy. Svůj postoj vysvětlil takto: "Odmítl jsem podepsat takzvaný moskevský protokol. Odmítl jsem to proto, že jsem v tomto protokolu viděl dokument, který všestranně svazoval ruce naší republice. Odmítl jsem jej podepsat proto, že podepsání se dělo v ovzduší vojenského obsazení republiky, bez konzultace s ústavními orgány a v rozporu s cítěním lidu této země." Jako odvážný člověk, který poctivě přemýšlel o svém postavení, se rozhodoval podle svého svědomí ve shodě s tím, co slíbil svým voličům. I když věděl, že po tomto rozhodnutí bude jeho životní cesta nesnadná.

 

Převzato z Umlaufovin

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments