Ohňostroje bez elektřiny aneb Americká předvolební lekce

Červenec 05, 2012


Pátý den ve čtyřicetistupňových vedrech bez ledničky, osvětlení, internetu a klimatizace připomíná milionům Američanů ve Washingtonu a jeho okolí, že vymoženosti 21. století jsou k ničemu bez investic do nezáživných projektů, jako je třeba podzemní vedení. Ohňostroje 4. července na oslavu amerického Dne nezávislosti tomuto kontrastu ještě přidaly určitou symboliku.


Při návštěvě Washingtonu, Silicon Valley nebo jiného amerického města si mnohý Evropan všimne překvapivé změti drátů nad hlavou kdekoliv mimo hlavní třídy. Bez ohledu na estetiku a symboliku, dráty natažené mezi stromy jsou rizikem. Před rokem a půl strávily miliony Američanů ve washingtonské oblasti jeden mrazivý únorový týden bez topení, teplé vody a elektřiny. Situace se teď opakuje v parném létě. Ti, kteří špatně snášejí nepříznivé teploty či nutně potřebují ledničku pro skladování léků nebo třeba mléka pro děti, se stěhují k příbuzným a do hotelů nebo ubytoven mimo postižené oblasti. Jiní se shromažďují ve školách, knihovnách a na nádražích, která mimo postižené oblasti slouží jako veřejná centra pro zchlazení se. Firmy umožňují svým zaměstnancům ochladit se spolu se svými rodinami během víkendu a svátku ve svých kancelářích.


V době prezidentské předvolební kampaně by současný výpadek elektřiny mohl posloužit jako připomenutí, že nehledě na ideologii stát musí plnit určitou základní úlohu, aby trh mohl optimálně fungovat. Na příklad energetickým podnikům se bez určitého nátlaku investovat do zavedení podzemní kabelizace zatím nevyplatí.
Pro dokreslení situace více třeba v tomto článku z Washington Post – Associated Press.

Převzato z blogu autorky na Aktuálně

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments