Opora ve stáří




Andělské oči byl český film na motivy povídky Bohumila Hrabala s hvězdným obsazením. Odehrával se v roce 1947 a popisoval praktiky skupiny podvodníků, kteří živnostníkům nabízeli „Oporu ve stáří“. Hlavním obchodním artiklem byly jejich „andělské oči“ a správně nacvičená výslovnost slova „penze“. Pojistku na stáří mladý elév prodal i drogistovi, kam jej škodolibě poslali jeho starší kolegové. Věděli totiž, že se to zatím nikomu nepovedlo.

 

Několik set takových elévů teď budou asi poptávat i české penzijní fondy…

 

Našim penzijním fondům totiž chybí takřka 6 miliard korun, píší pondělní Hospodářské noviny na první straně. V některých případech dokonce závazky fondů převyšují hodnotu jejich majetku. Prý klesly tržní ceny dluhopisů a akcií, do nichž investovaly peníze svých klientů, prý fondy až příliš přeplácely své dealery a manažery. Pro mne tento stav není žádným překvapením.


Vláda dlouhodobě podporuje soukromé penzijní fondy příspěvky z našich daní, aniž by se postarala o pojištění takto velkoryse dotovaných vkladů. Fondy jsou vlastněny zahraničními bankami, které prožívají těžkou krizi likvidity. Kontrola ze strany Ministerstva financí a ČNB je omezena na kontrolu účetních výkazů a zpráv auditorů,  kde se sleduje jen formální dodržování pravidel pro investování prostředků fondů a kapitálová přiměřenost.

 

Za loňský rok penzijní fondy připisují zhodnocení blížící se nule, což prakticky znamená, že vklady klientů se znehodnotily o inflaci. Ani argument o tom, že fondy zhodnocují peníze dlouhodobě, ve skutečnosti neobstojí. Peníze, svěřené penzijním fondům, totiž fakticky nevynášely takřka nic po celou dobu jejich existence. A pokud se nepodaří pokrýt ztráty, některé z penzijních fondů zkrachují. Nebýt státní podpory, tedy peněz daňových poplatníků, zjistili bychom, že investice do penzijního připojištění jsou ve skutečnosti tou nejhorší variantou ukládání peněz – totiž kombinací nízkého výnosu a vysokého rizika.


Čekali byste, že reakcí na takové dlouhodobé výsledky hospodaření, o nichž vláda i ČNB musely po celou tu dobu vědět, bude zpřísnění dohledu, zavedení pojištění vkladů, případně i tlak na větší hospodárnost fondů?

 

Chyba lávky!

 

Podstatou připravované další fáze důchodové reformy jsou tyto změny:

  • opt-out, tedy možnost vyvedení příspěvku těch nejbohatších přispěvatelů, což ve spojení se stropem na SZP a konstrukcí výpočtu výplaty důchodů znamená zhoršení hospodaření průběžného systému a další argument pro soukromé penzijní fondy
  • tlak na zvýšení minimálního měsíčního příspěvku do soukromých penzijních fondů a snížení státních příspěvků
  • uvolnění pravidel pro investování, takže fondy budou moci jít do ještě většího rizika
  • omezení možnosti přestupu mezi penzijními fondy
  • povolení možnosti účtovat klientům penzijních fondů poplatky

 

No, nekupte to za ty prachy!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments