Ostrava zažila bouřlivou hornickou demonstraci kvůli propouštění a snižování mezd

Zhruba 3000 lidí se sešlo v Ostravě na hornické demonstraci nazvané Za zachování pracovních míst a slušnou mzdu. Kromě horníků se demonstrace zúčastnili i zástupci dalších odborových svazů, například kováci, protože hutě na Ostravsku mají podobné problémy jako horníci. V průvodu vlály i vlajky odborových svazů učitelů, chemiků a energetiků, zdravotníků, dopraváků. Nebýt nepřízně počasí, celý den v Ostravě propršel, účast mohla být o mnoho vyšší, protože demonstraci podpořili i rodinní příslušníci horníků.    


Na Prokešovo náměstí horníci přišli v průvodu od stadionu Bazaly, kam je sváželi autobusy přímo ze šachet po vyfárání z ranní směny, a kde se řadil průvod. Při pochodu městem demonstranti nad hlavami drželi transparenty s nápisy Zavřený důl už nikdo neotevře, Státe, chraň si svůj majetek, Bakalo, z čeho ti zaplatím nájem?, nebo Bakala na vrcholu, OKD na dně. Podnikatel Zdeněk Bakala je přes skupinu BXR a firmu NWR spolumajitelem OKD.


Na Prokešově náměstí k demonstrantům promluvili předseda hornických odborů OKD Jaromír Pytlík, předseda hornického odborového svazu Jan Sábel, místopředsedkyně ČMKOS Radka Sokolová, předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula a hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák (ČSSD). Ten demonstrantům řekl, že jsou v právu. „Vlastníci musejí sednout ke stolu. Nejenom s odboráři v rámci jednání o výši mezd, ale také o tom, jakým způsobem má stát a kraj pomoci OKD.“


Všichni vyjádřili horníkům podporu a odsoudili přístup vedení OKD a majoritního majitele, finančníka Bakaly za to, že doly zadlužil, vydělal na nich desítky miliard korun, a nyní, když se díky tomu těžební společnost dostala do tíživé situace, chce vše řešit ukončením těžby na Dole Paskov, propuštěním horníků a snižováním jejich mezd.


Odbory a zaměstnance také zlobí, že vedení OKD stále blokuje vyjednávání kolektivní smlouvy na příští rok a nehorázně požaduje po hlubinných hornících, kteří vykonávají jedno z nejtěžších a nejrizikovějších povolání na světě, aby souhlasili se seškrtáním mezd o 20 procent.


V Ostravě je mezi lidmi cítit napětí, nervozita, strach a vztek. Tyto pocity převládaly i na Prokešově náměstí.


„Situace je špatná a lidé se bojí o práci. Horníci jsou živitelé rodin, jejich děti studují. Manažeři se tváří, že je krize a přitom jezdí v drahých autech a mají stotisícové mzdy.  A nám ty mzdy chtějí snižovat,“ řekl eSondám Jarek z Dolu Paskov.


Jeho slova potvrzuje i inzerát, kterým OKD chce přijmout krizového manažera a nabízí základní plat 400 000 korun. 


Do Ostravy přijeli podpořit své kolegy i odboráři a horníci z Mostecká uhelné. „Máme podobné problémy jako horníci z OKD. I u nás se propouští, a pokud nedojde k prolomení územních ekologických limitů, to propouštění bude daleko masivnější a zasáhne to celý region a naše rodiny. Oba kraje trápí nejvyšší nezaměstnanost v Česku. Další propouštění by znamenalo katastrofu, říká místopředseda Odborového sdružení CCG Most Jiří Cingr a dodává: „Ctíme odborářskou solidaritu. Loni, jsme demonstrovali před úřadem vlády v Praze, a tam nás přijeli podpořit odboráři a horníci z Ostravy.“ 


V závěru demonstrace horníci přečetli prohlášení, kterým vyzvali majitele OKD, především Zdeňka Bakalu, aby ze svých minulých zisků zajistili normální chod firmy. K budově bývalého ředitelství OKD potom odnesli symbolickou rakev s nápisem NWR HROB OKD. Tam na ně čekal mluvčí OKD Marek Síbrt, který se nezachoval tak, jak vyžadovala rozjitřená situace. To byla poslední kapka. Následoval výbuch hněvu, mluvčí stačil utéct před rozlícenými horníky, několik desítek demonstrantů vtrhlo dovnitř a způsobilo malé škody na majetku. Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík eSondám řekl, že původně chtěli demonstranti jen předat prohlášení a položit před budovu OKD rakev.


„Demonstrace probíhala spořádaně. Přišlo daleko více lidí, než jsme očekávali. A nebýt deštivého počasí, zúčastnilo by se jich daleko více. Všechno šlo na náměstí dobře. Nicméně horníci jsou natolik nazlobení, že závěr byl trošičku jiný, než jsme očekávali. Bohužel vtrhli do budovy OKD, nějaké škody tam způsobili. Prostě tak to je. Jsou to horníci, už toho mají plné zuby a už s nimi nejde takhle mávat,“ uvedl. I z toho je zřejmé, že už je situace na hraně a vlastník firmy s tím bude muset něco dělat. „Nezbývá nám nic jiného, než se pořádně nahlas ozvat. Hornictví je v krizi, hrozí propouštění tisíců lidí a sociální bouře. Další akce a protesty budou následovat.“ řekl předseda Pytlík.


To ještě horníci na náměstí netušili, jak dopadne zasedání společnosti NWR, která je vlastníkem důlní společnosti. Ta totiž ve večerních hodinách oznámila, že se nakonec rozhodla uzavřít Důl Paskov do konce roku 2014. Na Paskově pracuje 2500 kmenových zaměstnanců a asi 400 pracovníků z polské dodavatelské firmy.


Podle premiéra státní podpora OKD nepřichází v úvahu

Společnost OKD je soukromá firma, pomáhat jí nebudeme. Toto sdělení vyslala vláda po včerejším dlouhém jednání, ve kterém mimo jiné řešila krizovou situaci na Ostravsku a hrozící propouštění. Premiér Jiří Rusnok řekl, že není možné selektivně pomáhat soukromé firmě.


"Existuje legislativa, která zapovídá jakoukoliv veřejnou pomoc," uvedl Rusnok. Ministr financí Jan Fischer v ČT řekl, že by mohlo jít o nedovolenou podporu, která by narazila u Evropské komise. Podle Rusnoka navíc existuje usnesení z dob privatizace dolů, ze kterého jednoznačné vyplývají závazky firmy k útlumovým programům. "Nebudeme z peněz daňových poplatníků platit soukromé dluhy vlastníků této firmy."


Sociální krizi v souvislosti s hrozícím masovým propouštěním chce vláda řešit například zacílením investic do regionu, aktivní politikou zaměstnanosti, ekologickými sanacemi nebo přesunutím dotací.


O situaci v OKD a v Moravskoslezském kraji se dál bude jednat. Krizový scénář pracovní skupiny s účastí ministerstva průmyslu počítá v lepším případě s uzavřením Dolu Paskov a  propuštěním zhruba 7500 lidí nejen v těchto dolech a až 71 000 lidí při hluboké krizi, kterou by způsobil odchod Arcellor Mittal a oceláren Evraz z regionu.


OKD zaměstnává zhruba 13 tisíc lidí. O nové kolektivní smlouvě vyjednávají odboráři s vedením OKD už od loňského srpna, zatím se ale ke shodě neblíží.

 

Foto 1

V čele protestního průvodu Ostravou šli představitelé hornických odborů. Zleva předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík, předseda Odborového svazu PHGN Jan Sábel a předseda odborů na Dole Paskov Rostislav Palička.


Foto 2

Demonstranti přišli na Prokešovo náměstí vyzbrojeni hornickými vlajkami a transparenty… 

Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments