Otevřený dopis internetových specialistů Kongresu Spojených států

Prosinec 15, 2011

Skupina 83 významných programátorů a vývojářů internetu poslala členům amerického Kongresu otevřený dopis, v němž uvádějí své výhrady proti návrhům „protipirátských“ zákonů SOPA a PIPA, které současně projednává americká Sněmovna reprezentantů a Senát:

 

My, níže podepsaní, jsme měli každý svůj různorodý podíl na vybudování sítě, které se říká Internet. Napsali a vyladili jsme software, definovali jsme standardy a protokoly, kterými se řídí tato síť. Mnozí z nás vynalezli některou z jeho částí. Jsme tak trochu hrdí na sociální s ekonomické výhody, které náš projekt, Internet, přinesl.

Mnozí z nás loni napsali vám a vašim kolegům varování ohledně navrhované legislativy týkající se autorských práv a cenzury „COICA“. Dnes vám píšeme opět, abychom zopakovali své obavy ve věci odvozenin loňských návrhů, označených jako SOPA a PIPA, které se nyní projednávají ve Sněmovně reprezentantů a v Senátu. V mnoha ohledech jsou totiž tyto návrhy horší než ty, které nás tak znepokojily, když jsme se s nimi v loňském roce seznámili.

Pokud bude kterýkoli z těchto zákonů schválen, vytvoří se prostředí strachu a nejistoty pro technologické inovace a vážně to poškodí důvěryhodnost Spojených států v jejich roli správce páteřní internetové infrastruktury. Oba návrhy zákonů bez ohledu a nedávné dodatky k SOPA riskují roztříštění globálního systému pojmenování domén (Domain Name System – DNS) a mají další rozmanité a technické následky. Výměnou za to by tyto legislativní návrhy mohly zplodit cenzuru, která bude současně obcházena těmi, kdo ji budou chtít úmyslně obejít, přičemž dopadne na práva nevinných osob a jejich schopnost komunikovat a vyjadřovat se na síti.

Všechny cenzurní zásahy dopadnou na svobodu slova, mimo těch kategorií, které měly omezovat, tyto návrhy zákonů jsou však zvláště znepokojivé v tom, že způsobí zmizení celých domén z webu, nikoliv jednotlivých závadných stránek nebo souborů. Ještě horší je neuvěřitelný rozsah užitečných, zákon dodržujících internetových stránek, které se podle těchto návrhů mohou dostat na černou listinu. Ve skutečnosti se dokonce zdá, že to již začalo podle čerstvě zaváděného programu likvidace stránek DHS/ICE.

Cenzura internetové infrastruktury nevyhnutelně způsobí chyby na síti a bezpečnostní problémy. Platí to v Číně, Íránu i jiných zemích, kde dnes cenzurují sítě, bude to stejně tak platit i v případě cenzury americké. A platí to také bez ohledu na to, zda je cenzura zaváděna prostřednictvím DNS, proxy stránek, firewallu či jakýchkoli jiných metod. Typy síťových chyb a bezpečnostních selhání, se kterými zápasíme dnes, se ještě více rozšíří a budou mít vliv i na jiné stránky, než na ty, které se dostanou na černou listinu americké vlády.

Aktuální návrhy – SOPA přímo a PIPA implicitně – také ohrožují programátory a vývojáře, kteří budují internetové systémy nebo nabízejí služby, které nejsou snadno a automaticky v souladu s cenzurními zásahy americké vlády. V počátku našeho snažení při budování Internetu byly našimi prioritami spolehlivost, odolnost a minimalizace centrálních bodů, kde by mohlo dojít k jeho selhání nebo mocenskému převzetí. Jsme navýsost znepokojeni, že se Kongres dostal tak blízko k uzákonění cenzury jako konstrukčního požadavku pro internetové inovace. To může jenom poškodit bezpečnost této sítě a dát autoritativním vládám více pravomoci nad tím, co mohou číst a publikovat jejich občané.

Americká vláda pravidelně prohlašuje, že podporuje volný a otevřený Internet doma i v zahraničí. Nemůžeme mít svobodný a otevřený internet, pokud nebudou systémy pro pojmenování domén a komunikační systémy mimo politické zájmy a cíle kterékoli vlády nebo národohospodářského odvětví. Dosud tato vedoucí role, kterou Spojené státy hrály v této infrastruktuře, byla téměř bezkonfliktní, protože Amerika byla považována za důvěryhodného arbitra a neutrální baštu svobodného projevu. Pokud Spojené státy začnou používat svoji ústřední pozici v síti pro cenzuru, která prosazuje její politický a ekonomický program, budou důsledky toho dalekosáhlé a destruktivní.

nad pojmenováním a směrováním systémů sedí politické zájmy a cíle vlády nebo průmyslu. Dosud tato infrastruktura, která hraje hlavní roli v USA byla docela nekontroverzní, protože Amerika je považována za důvěryhodného arbitra, za neutrální baštu svobodného projevu. Pokud USA začínají používat svou centrální pozici v síti pro cenzuru, která prosazuje její politický a ekonomický program, důsledky budou dalekosáhlé a ničivé.

 

Senátoři a kongresmani, věříme, že Internet je příliš důležitý a příliš cenný na to, aby byl ohrožen tímto způsobem, a prosíme vás, abyste tyto návrhy odmítli.

 

Převzato z Electronic Frontier Foundation, kde najdete i celý seznam signatářů.

 

Překlad: Aram

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments