Pamlsek pro pejska

Nemohu samozřejmě vědět, jaké zvuky vydával český premiér Nečas během návštěvy svého izraelského protějšku Netanjahua, ale odhaduji, že byli velmi podobné zvukům, které vydává pejsek, když ho páníček drbe za ušima. A že to bylo zasloužené drbání, protože ČR se jak ten kůl v plotě postavila na stráž izraelských zájmů a neochvějně tam vytrvala až do trapného konce, když jako jedna z mála zemí na světě a jediná v Evropě hlasovala proti přijetí Palestiny za nečlenských pozorovatelský stát OSN.

Nesouhlasím sice s tím, že Izrael upírá Palestincům samostatný stát, tedy něco, čeho se sám velmi asertivně až agresivně domáhá, chápu ale, že je predestinován svými nacionalistickými resentimenty a že si do značné míry nemůže pomoci. Ale proč se proti legitimaci a legalizaci samostatné Palestiny postavila i ČR, tedy země, která by bez podpory mezinárodního společenství, tedy bez toho, co sama nyní Palestině odmítla dopřát, samostatnost nikdy nezískala?

 

Kdyby byla česká zahraniční politika alespoň pragmaticky oportunistická, ale ona je jen služebná. Dělá poslušně to, co si přejí USA a Izrael a na vlastní cíle a zájmy zcela rezignovala. To je pořád řečí o lidských právech, poučujeme o nich kde koho, drze vyjíždíme na Čínu či na Rusko, a pak se kategoricky postavíme na stranu okupace, apartheidu a zdí, vedle kterých byla železná opona, považovaná za symbol nesvobody a totality, pouhá záclonka.

 

Co jsme získali tím, že jsme se postavili po bok Izraele, kromě návštěvy pána pochybného morálního profilu a chvály z jeho úst? Nic, kromě jedničky z loajality na vysvědčení a kromě toho, že až budeme třeba někdy v budoucno potřebovat podpořit svoji suverenitu my, tak nám většina planety naordinuje naši vlastní medicínu a pošle nás k šípku.

 

„Co je správné, nebývá populární,“ nechal se slyšet Netanjahu a Nečas u toho jistě spokojeně vrněl (a jestli ne on, tak česká masmédia vrní jako jeden muž velmi slastně). Pan Netanjahu se ovšem projevil tak trochu jako demagog, protože z toho, že ne vše, co je správné, je i populární, v žádném případě neplyne, že co je nepopulární, to je správné.  Věci mohou být nepopulární i proto, že jsou prostě špatné.

 

Ale to jsou jen detaily, hlavní je, že česká vláda dostala svůj pamlsek. Vláda, nikoliv Češi, těch se nikdo na nic neptal, stejně jako Palestinců.

 

P.S. Podpořit Palestinu ještě neznamená popřít Izrael, znamená to pouze přiznat, že i Izrael musí respektovat nějaká pravidla.

 

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments