Petice: Občané, braňte svoje nemocnice!

Říjen 01, 2012


Nemocnice, odbory, pacienti a zdravotně postižení vyhlásili kampaň za zachování současné nemocniční sítě v regionech. Podle nich hrozí zrušení až poloviny ze 189 nemocnic. Občané by se měli kandidátů do krajských voleb ptát na budoucnost své nemocnice. Mohou podepisovat petici Občané, braňte svoje nemocnice! Novinářům to oznámil petiční výbor. Petice požaduje od vlády a státu odpovědnost za zachování dostupnosti nemocniční sítě obyvatelům všech regionů ČR.


Zdravotní pojišťovny vypověděly všem nemocnicím smlouvy, vyprší na konci roku. Nyní se jedná o nových smlouvách, slíbeno ji má 55 nemocnic, další dohody prý budou až po říjnových volbách. Zatím ale žádná nemocnice od ledna příštího roku smlouvu podepsanou nemá.


"S velkým znepokojením vnímáme to, že je konec září a žádná nemocnice nemá podepsanou smlouvu na příští rok,"
řekl Petr Fiala z Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN).


"Pro nás představuje šok, že smlouvy ještě nejsou podepsány. Lidé netuší, že není smluvně zajištěna péče od ledna 2013,"
řekl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.


První společnou petiční akci připravili Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče a Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů, Národní rada osob se zdravotním postižením, AČMN, Asociace krajských nemocnic a Svaz pacientů. Text petice dostanou pro informaci poslanci, senátoři, prezident republiky a ombudsman.


"Cílem petice je zachování současné sítě nemocničních zařízení s tím, že případné změny budou provedeny na základě analýzy dostupnosti péče pro občany ve všech regionech a po dohodě politických představitelů státu s představiteli občanského sektoru, nemocnic a odborů,"
uvádí se v petici.
Podle organizátorů petice chce vláda Petra Nečase (ODS) zruinovat řadu nemocnic, a tak vytvořit předpoklad pro jejich privatizaci. Podmínky si k tomu připravila vyhláškou o dostupnosti péče.


"Nás vyděsilo téměř ke smrti, že některá zdravotnická zařízení už připravují výpovědi svým zaměstnancům, protože nevědí, co bude od 1. ledna," řekl prezident Svazu pacientů Luboš Olejár.


Petiční výbor připomněl pojišťovnám, že už v pololetí měly podle slibu zveřejnit nemocnice, kterým dají smlouvu. AČMN tvrdí, že pojišťovny rušením neušetří, naopak je to vyjde dráž, protože za stejnou péči platí velkým zařízením až dvojnásobek. Pro pacienty to bude zhoršení, za péčí budou jezdit dál. Podle pojišťoven si prý pacienti polepší, protože lůžka zaplatí jen nemocnicím, které splní přísné podmínky kvality a vybavení.

Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments