Po Wisconsinu vře Ohio a Indiana

Únor 23, 2011 

Dopravní policie v ohijském hlavním městě Columbusu zablokovala tisícům lidí vstup do budovy místní vlády, kde chtěli vyjádřit svůj nesouhlas s návrhem zákona, který má odborům vzít právo na kolektivní vyjednávání.


„Je to tady všechno placeno z mých daní a já mám právo být vpuštěna," citoval deník Columbus Dispatch jednu z rozzlobených demonstrantek. Demokraté v ohijské vládě oznámili, že budou usilovat o to, aby republikánský guvernér lidi do budovy vpustil. Vůdce jejich menšiny Armond Budish prohlásil, že je smutné, když lidé musejí jít k soudu, aby si prosadili vstup do parlamentu a mohli tam promluvit se zákonodárci. „To chceme. Chceme, aby se lidé zapojili," řekl. „Přijeli sem ze všech koutů Ohia, aby se podíleli na správě moci, a našli zamčené dveře." (Mluvčí ohijského úřadu veřejné bezpečnosti Joe Andrews tvrdí, že davy „jsou limitovány z bezpečnostních důvodů pro případ, že by někdo v budově potřeboval lékařskou pomoc".)


Před projednáváním podobného protiodborářského zákona demokratičtí zákonodárci v Indianě opustili svá křesla a ve snaze učinit státní parlament neusnášeníschopným odjeli – po vzoru svých kolegů z Wisconsinu — do státu Illinois (a někteří prý i do Kentucky). Museli odjet do státu s demokratickým guvernérem, aby se vyhnuli hrozbě zatčení a eskortování zpět do Indiany.


Protesty ve Wisconsinu, které ve snaze uchránit poslední zbytky odborářských práv přerostly v okupaci Capitolu v Madisonu, odstartovaly podle mnoha komentářů „dobrou Tea Party" po celých USA. Vyjádřením této změny přístupu pracujících ke svému osudu se má stát 26. únor, kdy se v rámci celonárodních protestů má zrodit „hnutí s cílem oživit Americký sen a vrátit se k mravnosti, kdy na každém záleží a s každým se počítá".

 

Rozsáhlý materiál Štěpána Steigera o „revoluci" ve Wisconsinu a jejích kořenech i důsledcích přineseme v aktuálním čísle Literárek, které se na webu v elektronické podobě objeví už dnes a na stáncích ve čtvrtek 24. února.

 

Převzato z Literárek

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments