Podíl podnikatelů v Česku je pátý nejvyšší v EU

Leden 02, 2012


Podíl podnikatelů na celkovém počtu lidí pracujících v České republice dosahoval ve druhém čtvrtletí 17 procent. Valnou část z nich přitom tvořili podnikatelé bez zaměstnanců. V rámci EU zaujímá Česko v tomto ukazateli páté místo. Vyplývá to z analýzy Českého statistického úřadu (ČSÚ). Za vysokým podílem podnikatelů v Česku je podle analytiků trend zaměstnávání lidi s živnostenským listem v rámci tzv. švarcsystému.


Vyšší podíl podnikatelů měly pouze Řecko, Itálie, Polsko a Rumunsko. To je však podle statistiků dáno strukturou ekonomiky. „V Polsku podniká relativně více osob, významným faktorem je však v tomto případě vysoký počet individuálně podnikajících v zemědělství,“ upozornili mimo jiné statistici. Abnormálně vysoký počet pomáhajících rodinných příslušníků v zemědělství je podle nich také v Rumunsku. Jinak je tomu v Německu a Rakousku. Zejména v Německu je podíl podnikatelů na celkové zaměstnanosti podstatně nižší než v ČR, dodal ČSÚ.


Je to důsledek toho, že ČR má dvojí metr na klasické zaměstnance a na lidi, kteří jsou zaměstnáni skrze živnostenský list. Zaměstnávat na živnostenský list, v takzvaném švarcsystému, je pro řadu zaměstnavatelů z daňového hlediska výhodnější. Další příčina je v tom, že s nimi zaměstnavatelé mohou daleko „flexibilněji“ zacházet. Nejsou totiž tolik omezováni zákoníkem práce. Za tuto anomálii podle něj Českou republiku už kritizovala řada mezinárodních organizací, včetně OECD.


Podle údajů ČSÚ tvoří v Česku podstatnou část podnikatelů ti, kteří nemají žádné zaměstnance. Z celkového počtu pracujících jich je 13,4 procenta. Přitom například v Německu je podle statistiků tento podíl 2,3krát nižší.


Před trendem zaměstnávání lidí ve švarcsystému již delší dobu varují odbory. „Systém zdanění osob výdělečně činných je neuvěřitelným způsobem vychýlený,“ řekl esondám Martin Fassmann, makroekonom ČMKOS. Znamená to podle něj velký zásah pro veřejné rozpočty.


Například VZP spočítala u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) ztrátu na zdravotním pojištění na zhruba 15 miliard korun ročně. U důchodového pojištění pak ztráta činí přes 30 miliard. Fassmann poukázal také na to, že OSVČ odvedli v průběhu prvních deseti měsíců letošního roku na daních jen 300 milionů korun, tedy pouze pět procent předpokládané částky. To je podle něj mimo jiné dáno odpočty, které si mohou uplatnit. V souvislosti se změnami v daňové reformě se podle odborů tento trend ještě prohloubí.


Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments