Politický masomlejn 2009 – 11. týden
Český prezident Václav Klaus vystoupil na konferenci popíračů globálního oteplování v New Yorku, kterou organizoval Heartland Institute, jenž je financován z peněz ropných a tabákových společností. Ve svém projevu pan prezident označil evropské vlády za otroky ochránců klimatu. Po návratu do vlasti vyzval k vytvoření “The Prague Network” – síti center proti klimatické panice.  Neodpustil si také nepřímou kritiku presidenta Obamy a jeho vlády    za slepou víru  v globální oteplování, obrovské zadlužování státu a zároveň nebezpečné posilování jeho role v ekonomice. Byl za to kritizován v zahraničním tisku (podle The Guardian je naprosto popletený), i doma (podle Václava Žáka v ČRo porušuje ústavní tradici).
Nekonečný seriál jménem Čunkiáda má další pokračování. Soudce Kučera uspěl u Nejvyššího soudu, který na jeho žádost přenesl z Olomouce do Prahy projednávání kárné žaloby za to, že ovlivňoval kauzu Čunek. Předsedkyně senátu Vrchního soudu v Praze Naděžda Žáková vrátila k novému projednání kauzu “justiční mafie” a odebrala ji pro údajná pochybení soudci Vojtěchu Ceplovi mladšímu. Za to se dočkala kritiky od několika svých kolegů, neboť je to podle nich velmi neobvyklý postup. Navíc to dává příležitost Marii Benešové, aby se obrátila na Ústavní soud, protože byla “odejmuta svému soudci”. To vše znova vyvolává tlaky na odvolání  nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Nejagilnější v tom byli Zelení, kteří přes média vyzvali k odvolání Vesecké. ODS jim však ukázala dlouhý nos, žijeme přece v právním státě, a dělba moci zákonodárné, výkonné a soudní je těmto přesvědčeným demokratům nade vše…
Svoji ochotu vypovídat znova potvrdil Karel Tichý, autor spisu Krakatice. Možná se toho brzy dočkáme, bezpečnostní výbor poslanecké sněmovny požádá poslance, aby Tichého zbavili mlčenlivosti. Pokud se tedy této chvíle dožije, bude moci vypovídat nejen před Inspekcí MV, které on sám příliš nedůvěřuje, ale i před výborem, který má být pro vyšetření spisu Krakatice zřízen. Vyšetřovatelé to nebudou mít lehké, podle ministra Ivana Langera se ze spisu ztratilo až sedm tisíc stran (!!!).
Novou mediální hvězdu má ODS. Chomutovská primátorka Ivana Řápková, která má z minulosti několik hrud másla na hlavě, vsadila na protiromskou kartu. Soud jí dal za pravdu v případě exekucí a popularita její osoby i jí aplikované metody raketově roste. Podle průzkumů veřejného mínění jde nahoru i celá ODS a dotahuje se na ČSSD. Škoda, že si to naše největší vládní strana tak trochu kazí novými případy „černých duší“, tentokrát v Českých Budějovicích.
Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že zavedení poplatků za loňský rok ušetřilo 10 miliard korun. Ministryně Daniela Filipiová však ani na páteční schůzce nepřesvědčila hejtmany, aby odstoupili od jejich proplácení, ti se naopak sjednotili na tom, které poplatky a jakým způsobem budou pacientům v krajských zdravotnických zařízeních sponzorovat. Po zrušení poplatků již zoufale volají i majitelé lékáren, které údajně přicházejí o sedmdesát procent příjmů, mají stomilionové ztráty a hrozí jim bankrot. Stínový ministr zdravotnictví David Rath se vyjádřil, jakým způsobem si chce počínat po svém případném nástupu do funkce – chce sloučit zdravotní pojišťovny, vyřadit ty nejlevnější léky z pojištění a zavést jediný poplatek – za jídlo v nemocnici. Náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr představil sedmibodový protikrizový zdravotnický plán, který obsahuje mimo jiné zvýšení úhrad za „státní“ pojištěnce, dočasné zvýšení či zrušení stropu na SZP, předepisování účinných látek lékaři a volbu konkrétního léku lékárníkem, omezení provozních výdajů zdravotních pojišťoven i omezení výdajů na prevenci.
V Praze demonstrovalo osm tisíc zemědělců z nových zemí EU proti její zemědělské politice a nespravedlivému nastavení dotací. EU a vlády ČR podle zemědělců zlikvidovaly českou produkci cukru a vepřového. Teď prý to samé probíhá s produkcí hovězího masa a mléka.
„Velký bratr“ se v minulém týdnu měl také k světu. Vedení BIS prosazuje do vlády novelu zákona, který by jí umožnil dokonalý přehled o všech hovorech v ČR. Ministerstvo průmyslu a obchodu zase pracuje na návrhu zákona, který by legalizoval postup společnosti ČEZ proti dlužníkům. ČEZ by se tak vyhnul jakýmkoliv problémům se žalobami na nezákonný postup jeho komanda, zaměřeného na nelegální odběry a neplatiče. Privátní firma, která v Praze za úplatu 1015 Kč od města odtahuje nesprávně zaparkované automobily, již vydělala svých prvních sto milionů.
Zveřejněné údaje o růstu nezaměstnanosti v únoru nedávají příliš mnoho nadějí na brzký obrat. Koruna pokračuje v rallye, tentokrát stoupala, po dlouhé době posílily i akcie na pražské burze. Pokles cen spotřebního zboží byl vyvážen nárůstem cen pohonných hmot, takže inflace se snížila na dlouho nevídaná dvě procenta. Přesto je zřejmé, že bublina ve východní Evropě praskla a skončilo lakování na růžovo ze strany ekonomů i politiků.
Ministerstvo financí se chystá v rámci boje proti krizi porušit hned několik „tabu“ tzv. reformy veřejných financí. Chce snížit DPH u některých služeb, zrušit superhrubou mzdu a výrazně zvýšit zadlužení státu. K financování boje proti krizi mají mimo jiné sloužit dluhopisy, které chce vláda nabídnout běžným občanům. Mají mít nominální hodnotu deset tisíc a má jich být emitováno až za 140 miliard korun. To Komerční banka řeší finanční krizi jiným způsobem – začala občanům nabízet zlaté cihly a mince. Vychází tím vstříc potřebám svých klientů, nebo se snaží získat potřebnou hotovost?
Nová policejní auta nemají na co jezdit a v nově vybavených policejních služebnách se netopí – policie šetří. Peníze chybí i žatecké nemocnici, žádá město o patnáct milionů korun. Reportéři ČT se podívali na hospodaření libereckého šampionátu. Jako čertovo kopýtko čouhá z celé kauzy liberecká stavební firma Syner. Vlastník hotelu Savoy musí za únik videa o setkání prezidentova poradce Weigla s lobbistou Šloufem zaplatit pokutu osmdesát tisíc korun. Rada pro televizní a rozhlasové vysílání prodloužila licenci televizi Nova do roku 2025. Loni se v Česku narodilo nejvíce dětí za posledních šestnáct let.
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments