Politika rozhodne – k moci se derou bankéři

http://ee.dunres.sk/obrazky/clanky/Iceland-protests-001.jpg


Finanční trhy se evidentně bojí se mnohem horšího vývoje. Bojí se politického vývoje v problémových zemích. Snaží se zajistit ochranu bank, a tak se snaží prosadit na klíčová místa své lidi. Snaží se zajistit, aby vlády v zemích s problémy zachraňovaly lokální banky. Bojí se, aby ještě další země nešla islandskou cestou.


Islandská vláda se rozhodla nezachraňovat banky, ale nechat proběhnout jejich klasický bankrot se všemi dopady na věřitele. Vklady občanů byly zajištěny stejným způsobem, jako jsou v ČR – tedy systémem pojištění vkladů. Další věřitelé bank ale již utrpěli ztráty. Island byl ale malá země i v porovnání s Řeckem. Všimli jste si vývoje v Řecku? Zaregistrovali jste, jaké haló vyvolalo oznámení úmyslu uspořádat referendum? Uvědomili jste si, kdo se stal novým řeckým premiérem? No přece bývalý viceprezident Evropské centrální banky. A to přesně v tom okamžiku, kdy hrozilo, že referendum neschválí úsporná opatření. Takový člověk bude mít vždy na zřeteli zájmy bank a sotva dobrovolně připustí opakování islandského scénáře. Akorát že Řecku by zřejmě více prospěl klasický bankrot (a tedy islandský scénář) než stávající proces. Vyvstává tak otázka, čí zájmy nový premiér primárně hájí.


Další na řadě je Itálie. Ta je navíc vzhledem ke své velikosti navíc mnohem důležitější než Řecko. Výše jejího dluhu (zhruba 2 bilióny euro) odpovídá společnému dluhu zbývajících „prasátek“, tedy Irska, Portugalska, Řecka a Španělska dohromady. Jak to vypadá s vládou zde? Zatím to vypadá na to, že následovníkem Silvia Berlusconiho se stane Mario Monti – bývalý komisař Evropské komise. Podobně jako v Řecku, by se tak i zde do čela vlády měl dostat prověřený „eurokrat“,kterého lze nazvat i „superglobalistou“.


Co z toho všeho plyne? Zatím se v problémových zemích dostávají k moci buď prověření finančníci nebo prověření zastánci globalizace. Doporučuji tak velmi pozorně sledovat politický vývoj ve všech rizikových zemích. Jakmile by se totiž některá větší země vzepřela tomuto scénáři a chtěla se vydat islandskou cestou, ocitá se stávající globální finanční systém na smrtelné posteli. Toho jsou si asi všichni zúčastnění vědomi. Role politiky v ekonomice se stává klíčovou, mnohem důležitější než před 5 nebo 10 lety. Politika bude tím faktorem,který ovlivní ekonomický vývoj a tedy ve své podstatě rozhodne o ziscích či ztrátách investorů.


Napsáno pro http://proinvestory.cz

Foto: zdroj


 


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments