Poločas rozpadu ČSSD
http://sjezd.cssd.cz/cache/images/800x600-auto/foto_schmiedberger_145795.jpgVolba nového předsedy ČSSD proběhla poněkud nepřesvědčivě usmolenou plichtou s malým bonusem pro Bohuslava Sobotku. Za co jiného lze považovat vítězství Bohuslava Sobotky až ve druhém kole poměrem 304 : 285 hlasů nad Michalem Haškem, když v prvním kole žádný z kandidátů nezískal nadpoloviční většinu platných hlasů potřebných ke zvolení? Prvním místopředsedou strany byl zvolen Michal Hašek, opět nepříliš přesvědčivou většinou 363 hlasů. Zdá se tedy, že ideologický rozpor v ČSSD zažehnán nebyl, strana sjednocena nebyla a těsný výsledek volby je pravděpodobně způsoben zákulisními dohodami více, než většinově jednotným názorem delegátů sjezdu na vyjasnění komplikované vnitrostranické diskuse o dalším směřování strany. Tímto se novému předsedovi programově zužuje mandát. Na první pohled by se dalo soudit, že zvítězila levicová platforma Bohuslava Sobotky, na druhý pohled je však opodstatněné podezření, že těch několik málo hlasů nutných k vítězství pravděpodobně dohodli ne zcela nezištně šibalové v zákulisí. Odškodněním pro liberální křídlo ČSSD bylo zvolení Michala Haška prvním místopředsedou strany, a jeho prohlášení, že „Sociální demokracie bude znít jedním silným hlasem“, zní v této situaci poněkud licoměrně. S vysokou pravděpodobností se Haškova hejtmanská klika s levicovými postoji svého nového předsedy Bohuslava Sobotky neztotožní a bude mu okopávat kotníky.

Rozkošatělý projev  Bohuslava Sobotky o politických vizích vyvolává daleko více otázek než uspokojivých odpovědí. Neobsahuje žádné nekompromisní politické linie a hodnotou připomíná spíš proroctví slepého mládence. Všechny body jsou bezmezně elastické a všeobjímající. Bohuslav Sobotka nikde nenastavuje konkrétní nepřekročitelné ideologické mantinely. Nikde žádná kontroverze typická pro levicové politiky, nikde žádné zásady, žádné bouchání do stolu, žádné emoce, žádné charisma, žádné vize. Jen kompromis. Ponorné proudy šibalů, kterým se Bohuslav Sobotka za své vítězství nejspíš musel upsat vlastní krví, nezmiňuje vůbec. Bohuslav Sobotka je sice zdvořilý a slušný reprezentant levého proudu ČSSD, ale k vyčištění Augiášova chlíva šibalů a urovnání rozporů uvnitř strany by spíš než jen apely na morálku a stranickou disciplínu potřeboval do ruky pořádný karabáč.

Michal Hašek a jeho příznivci mají názorově nejblíže k Miloši Zemanovi. Nově zvolený první místopředseda ČSSD Michal Hašek v minulosti s nesoudnou vstřícností usiloval o to, aby se ČSSD stala oranžovou děvkou pravice podobně, jako jí byla za předsedování Miloše Zemana. Přejí si sociální demokraté další opoziční smlouvu a kolaboraci s neoliberální pravicí? Delegáti sjezdu řekli nejtěsnější možnou většinou, že ne. Michal Hašek si zřejmě při prezentaci svých názorů spletl politickou stranu a století. Jeho Desatero ČSSD nové generace je second handem Blairovských liberálních keců, modernitou zapadajících spíš do rámce maloburžoazní Československé strany národně socialistické – brkounů v roce 1946 než do situace ČSSD a stavu české společnosti roku 2011.

Nepochybně delegátům sjezdu ČSSD byl adresován i článek důchodce z Vysočiny, na jehož dnes již legendární opoziční smlouvu někteří sociální demokraté vzpomínají se slzou v oku. Opoziční vládnutí s modrou kudlou na žebrech a plným korýtkem nepovažují za zpronevěru sociálně demokratických idejí, ale za veliký politický úspěch jejich tehdejšího geniálního předsedy Miloše Zemana, který sociálním demokratem z přesvědčení ve skutečnosti nikdy nebyl. A Zeman se i z politického záhrobí činí. Když bylo zapotřebí, Melčákovi a Pohankovi neváhal nezištně poradit, kolika že stříbrných mají hodnotu jejich levicové mandáty pro stabilitu pravicové vlády. Starý pletichář nezahálí ani v politickém důchodu a opatrně se připravuje na příští volbu prezidenta republiky. A kupodivu Haškovo Desatero ČSSD nové generace jako by bylo komprimátem výše linkovaného článku Miloše Zemana, kdy jejich názory rezonují v harmonickém akordu. Že by souzvuk duší? Že by další knížecí rady z Vysočiny? Konec konců z Brna do Nového Veselí není zas tak daleko a Haškova středově liberální klika v ČSSD by skvěle zapadla do rámce Zemanova fanklubu SPOZ. Přestupem Haškovců do SPOZ by se z marginálního spolku přestárlých politických turistů vyprofilovala vlivná středová politická strana se zastoupením v parlamentu, v krajích a koaličním potenciálem napříč politickým spektrem. Nabídka již byla nastolena. „Kdo chce úspěšnou a nepapalášskou levici, měl by vstoupit do SPOZ“ řekl Miloš Zeman na adresu Haškovců.   

ČSSD došla na rozcestí, kdy v čele jedné skupiny stojí idealistický slepý mládenec, a v čele druhé skupiny užvaněný vetešník s vozíkem blairovského harampádí. Navzdory vzájemnému ujišťování se o přátelství a společné cestě se jeden zmateně ohlíží doleva a druhý urputně zatáčí doprava. Je stále více zřejmé, že ČSSD směřuje k brzkému rozpadu.

 

Foto: zdroj

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments