Portugalsko vyvázlo z půjčky od MMF a EU – úleva pro eurozónu
Leden 13, 2011

Portugalsku se dnes podařilo uniknout vynucené pomoci MMF a EU poté, co vydalo 1,25 miliardy eur v dluhopisech, které jsou úročeny nižšími sazbami než se očekávalo – 6,7  %  na desetileté  dluhopisy a 5,4 % na pětileté dluhopisy.

Úspěch Portugalska v dluhopisové aukci posílí vládní argumenty pro zamítnutí pomoci od MMF a EU. Fernando Teixeira dos Santos, portugalský ministr financí řekl, že „je to Evropa, která, jak se zdá, nedělá svou práci pro zachování eura.“ Měl zřejmě na mysli to, že chybí insolvenční mechanismus pro země s nadměrným zadlužením, který tak naléhavě doporučila skupina odborníků v Německu v listopadu. Portugalský úspěch také zmírní tlak na Španělsko, jehož aukce dluhopisů se koná zítra. Jeho situace je méně naléhavá, ale Španělsko je všeobecně považováno za další zemi v v hledáčku finanční elity. Portugalsko má vydat další dluhopisy koncem tohoto měsíce, ale tímto získalo nějaký čas, aby zvážilo své další kroky a dočasně zastavilo rozpad eurozóny.

I přesto, že tyto dnešní úrokové sazby prodaných portugalských dluhopisů zůstávají nehorázně vysoké, byl by ekonomický výhled země mnohem horší, kdyby byla nucena přijmout úvěr od MMF a EU a odevzdat jim kontrolu nad svým rozpočtem. Předpokládá se, že jako důsledek dopadu úsporného rozpočtu se HDP Portugalska sníží v letošním roce o 1,3 %. Ale Řecko, které čerpá půjčku MMF a EU, sledovalo pád svého HDP v roce 2010 o 4%. Řecká ekonomika se zmenšuje již sedm čtvrtletí v řadě pod brutálním režimem MMF a EU, který nařídil snižování mezd, zvyšování daní a privatizaci, což jem prohlubuje recesi a ztěžuje snižování rozpočtového deficitu. Do roku 2014 se očekává, že Řecko bude v tak hlubokém zadlužení, že bude nuceno použít celé své příjmy z přímých daní, aby zaplatilo jen úroky bankám v sestupné spirále, která je označována jako dluhová spirála smrti.

Expertní výbor ekonomů, který radí německé vládě, zveřejnil v listopadu zprávu, v níž navrhuje plán, jak vyřešit dluhové krize eurozóny tím, že se jim umožní vyhlásit platební neschopnost a přijmout nízko úročené úvěry, které těmto zemím umožní, aby pokračovaly v růstu. Nicméně, zpráva byla německou vládou a EU zatajena, pouze její existence byla zveřejněna v pondělí v médiích. EU a vlády tím, že ignorovaly rady ekonomů, zamezily, aby Irsko vyhlásilo platební neschopnost na svůj státní dluh, který mělo především vůči bankám. Zvedly také tržní úrokové sazby pro dluhopisy jednotlivých národních vlád, například pro Portugalsko, tím, že dnes, těsně před klíčovou aukcí uvedly na trh eurobondy. A přesvědčují země, aby přijaly půjčky s přehnanými sazbami – to všechno jsou opatření, jejichž účelem je tlačit tyto státy do dluhové spirály smrti za účelem bankovních zisků. Německo a Rakousko oznámily, že budou koordinovat svůj nátlak na vysoké úrokové sazby z Irska z irských výplat za podvodné úvěry AIB  banky, které převzala irská vláda a jež staly se součástí státního dluhu.

Portugalsko ještě nemá vyhráno. Zbývá k tomu ještě jedna věc – aby insolvenční mechanismus byl konečně nastaven tak, že pomůže této zemi řešit její nadměrného zadlužení.

Převzato z Case about Bird Flu

Překlad: Aram

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments