Poslanci schválili návrh odborů na zavedení předdůchodů

Září 27, 2012


Sněmovna schválila hladce i hlasy opozice vládní předlohu, která stanoví pravidla pro vyplácení takzvaných předdůchodů. Lidé by je mohli čerpat podle novely o doplňkovém penzijním spoření od ledna 2013. Předloha míří k posouzení do Senátu. Předdůchody mohou pomoci podle vlády vyřešit tíživou situaci lidí, kteří před blížícím se odchodem do důchodu přijdou o práci.


Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) tak uspěla s vlastním návrhem dohodnutým se sociálními partnery na tripartitě. Původně odbory požadovaly vyplácení doplňkových důchodů pro zaměstnance pracující po dlouhou dobu v riziku nebo vykonávající těžké fyzické práce. S jejich pomocí měli lidé vykonávající namáhavé a rizikové možnost překlenout za důstojných podmínek dobu, kdy již nemohou vykonávat své zaměstnání a ještě nemají nárok na starobní důchod. Vláda však prosadila, aby na předdůchody dosáhli všichni zaměstnanci.


Žádost budou moct zájemci podat nejdříve pět let před nárokem na odchod do starobního důchodu, k tomu budou muset mít naspořeno v doplňkovém spořícím systému. Jednou z podmínek získání předdůchodu bude jeho minimální výše – nejméně 30 procent průměrné mzdy měsíčně. Nyní to odpovídá zhruba 8000 korunám. Na předdůchod by lidem podle návrhu měli přispívat zaměstnavatelé, a to v rámci doplňkového penzijního spoření. Příspěvek zaměstnavatele bude podle předlohy osvobozen od daně z příjmu do výše 30.000 korun ročně, nynější hranice je 24 000 korun.

Žadatelé budou moci využít i jiné úspory. Návrh počítá s měsíčním vyplácením dávky, ovšem přerušení či pozastavení výplat nebude možné.

Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments