Poslanecká sněmovna zrušila problémové sKarty

V závěrečném třetím čtení poslanci podpořili celkové zrušení karty sociálních systémů. Projekt sKaret skončí v případě, že se schváleným návrhem bude souhlasit také Senát a podepíše ho prezident. Ministerstvo práce a sociálních věcí a Úřad práce ČR nyní připravuji takové postupy, aby se případné změny odehrály maximálně plynule a co nejméně dotkly klientů.


„Práce ministerstva a Úřadu práce ČR tím však nekončí, čeká nás mimo jiné předávání informací klientům, jak by měli s sKartami dál naložit po případném finálním zrušení. To vše samozřejmě až poté, co skončí celý legislativní proces,“ říká ministr práce a sociálních věcí František Koníček.


V současné době nelze předvídat, kdy se tak stane. Pokud návrh na zrušení sKarty schválí Senát a podepíše prezident, využije se při zrušení sKaret jeden ze tří následujících postupů:

  • Pokud lidé sKartu vlastní, dostanou od Úřadu práce ČR informativní dopis, kde se dozví, jak dál postupovat. Do té doby, než dojde ke změně systému, budou dávku dostávat i nadále prostřednictvím sKarty.

  • Pokud lidé sKartu nevlastní, dávky budou nadále pobírat stejným způsobem jako dosud.

  • Pokud lidé vlastní speciální sKartu pro zdravotně postižené, Úřad práce ČR je bude písemně informovat, kdy a jak dojde k výměně této sKarty za průkazku pro handicapované občany a navazující změně ve výplatě dávky.

Kritizovaný projekt, který měl ušetřit asi čtvrt miliardy korun ročně na distribuci dávek, odstartoval loni za bývalého ministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Resort uzavřel na sKarty smlouvu s Českou spořitelnou, a to do roku 2024. U ní příjemci příspěvků a podpor museli k plastikové kartě mít i účet, přes něž peníze od státu dostávali. Projekt sKarty v minulosti kritizoval mimo jiné Úřad pro ochranu osobních údajů, ombudsman či Národní rada osob se zdravotním postižením. Ke konci července ji mělo 277 222 lidí. Rozhodnutí poslanců uvítala rada postižených, která proti sKartám od počátku bojovala. Česká spořitelna jako provozovatel ho zatím nechtěla komentovat.

Sociální karty nebudou už sloužit ani jako průkazky pro zdravotně postižené. Ti začnou znovu dostávat průkazy papírové. Změnit by se mělo i posuzování závislosti na pomoci. Novelu teď začala Sněmovna projednávat. Krása věří, že ji zákonodárci stihnou schválit do 16. srpna, kdy by dolní komora měla rozhodovat o svém rozpuštění.


Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments