Předseda Lékařského odborového klubu odpovídá na dopis ministra zdravotnictví
Prosinec 15, 2010

Jako předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů se ostře a jednoznačně ohrazuji proti dnešnímu otevřenému dopisu ministra Leoše Hegera. Zejména odmítám ty jeho pasáže, které tvrdí, že LOK-SČL vyvíjí na lékaře, kteří se z nějakých důvodů nechtějí k výzvě Děkujeme, odcházíme připojit, nátlak. Dále zásadně nesouhlasím s tím, že by praktiky našeho protestu byly za hranicí nevkusu, militantní, případně že by se stupňoval nátlak na lékaře v nemocnicích ze strany LOK-SČL. Obě tato tvrzení jsou zcela nepravdivá. Je však smutné, že jsou prvním a jediným projevem oficiální reakce ze strany ministerstva za celou dobu existence výzvy Děkujeme, odcházíme, tj. od května tohoto roku. Žádné vstřícné gesto, žádnou snahu o pochopení problému v jeho komplexnosti jsme nezaznamenali.

Jako každý rozumně uvažující člověk bych za normálních okolností ocenil snahu o konkrétní reformní kroky, které ministr Heger zmiňuje v závěru svého dopisu, avšak praxe mě naučila, že není možno spolehnout se na jejich pravdivost. Každý dosavadní ministr, který se snažil o jakékoliv reformní kroky, byl odvolán nebo odstoupil, aniž by stihl cokoliv ze svých plánů realizovat. Slibů, že se situace nemocničních lékařů zlepší „v krátké době, pokud vydrží“ jsem už za svou kariéru slyšel mnoho. Vždy však zůstalo jen u nich.

Původním cílem výzvy Děkujeme, odcházíme, bylo přinutit všechna odpovědná místa k jednání. K tomu však, zdá se, není nikdo ochoten. LOK-SČL neustále opakuje, že peníze, které žádá na platy lékařů, se nacházejí v systému zdravotnictví a nanárokuje žádné další příspěvky ze státního rozpočtu. Proto jsou také námitky ministra, že v současné době ekonomické krize lékařům vyhovět nemůže, zcela neadekvátní a zcela účelové.

Převzato z www stránek Lékařského odborového klubu

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments