Přepadení flotily na pomoc Gaze: Turecko kritizuje zprávu Izraele
Leden 23, 2010

http://medya.todayszaman.com/todayszaman/2010/12/27/mavi-marmara-israeli-raid.jpg[Jeruzalém]–Turecko odsoudilo izraelské vyšetřování, které konstatovalo, že izraelské námořnictvo jednalo zákonně během smrtícího útoku na flotilu s pomocí, která se snažila loni v květnu dosáhnout Gazy.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan řekl, že vyšetřovací zpráva nemá ani hodnotu, ani důvěryhodnost.  Útok, při němž bylo zabito devět tureckých aktivistů, vyvolal široké mezinárodní odsouzení.  Nezávislé šetření OSN loni konstatovalo, že izraelské námořnictvo použilo „nepřijatelnou úroveň brutality“.  Vojenská operace vážně ovlivnila izraelské vztahy s Ankarou – dosud dlouhodobým spojencem Izraele.

Třísetstránková zpráva izraelského tzv. Turkelova výboru shledala obě akce, jak útok izraelského námořnictva, tak izraelskou námořní blokádu pásma Gazy, za legální podle mezinárodního práva.  Vyšetřovací výbor, složený z pěti izraelských členů a dvou mezinárodních pozorovatelů, byl veden penzionovaným soudcem izraelského Nejvyššího soudu Jacobem Turkelem.

Turecko dlouho obviňovalo Izrael z provedení nelegálního útoku a z neoprávněného použití násilí, a turecký ministerský předseda Erdogan zpochybnil hodnotu zprávy. „Tato zpráva byla vypracována na základě jednoznačné objednávky. Podle mého soudu nemůže mít taková zpráva žádnou hodnotu ani důvěryhodnost, když si  ji vypracovala sama obviněná země,“ řekl premiér Erdogan.

 

Banditismus a pirátství

Tak zvaná Flotila Svobodná Gaza, která měla na palubě několika lodí více než 600 propalestinských aktivistů s humanitární pomocí, se snažila prolomit izraelskou blokádu území Gazy, když byla 31. května zastavena komandem izraelského námořnictva.  Izrael říká, že jeho komanda použila ostrou střelbu až poté, co na ně bylo zaútočeno holemi, noži a střelnými zbraněmi. Ale aktivisté na palubě Tureckem vlastněné lodi Mavi Marmara říkají, že příslušníci komanda začali střílet, jakmile vstoupili na palubu plavidla.

Zpráva Turkelovy komise konstatuje, že izraelské akce měly „politováníhodné následky, ztráty na lidských životech a fyzická zranění. Nicméně … akce byly shledány legálními podle pravidel mezinárodního práva.“ Ve zprávě je obsažena i určitá kritika plánování operace, když zpráva říká "vojáci byli v situaci, kdy nebyli zcela připraveni a nepředvídali".

Zpráva byla připravována sedm měsíců a má asi 300 stran. Útok byl pro izraelské veřejné mínění katastrofou a vláda doufala, že toto vyšetřování poněkud napraví tento dojem.

Problémem, kterému bude Izrael čelit, je to, že většina kritiků bude zprávu hodnotit jako kamuflování skutečnosti. Zpráva pochází od izraelské vládní komise a lidé řeknou, že prostě není vyvážená.  Zjištění v této zprávě jsou v ostrém kontrastu se stanovisky 600 propalestinských aktivistů, kteří byli na palubách zadržených lodí. Zjištění kontrastují i s nálezy zprávy OSN, kde se říká, že izraelské komando použilo nepřijatelnou úroveň brutality,

Není to naposledy, co uslyšíme o přepadu flotily. V dalších měsících bude Turkelova komise vyhodnocovat, jaké informace, jež vedly k této operaci, měl Izrael. A běží i jiné vyšetřování OSN, nařízené generálním tajemníkem OSN Ban Ki-moonem, jehož výsledky mají být zveřejněny později tento rok.

Vyšetřování zahrnulo i svědectví od vysokých izraelských politických činitelů, včetně premiéra Benjamina Netanyahua, ministra obrany Ehuda Baraka, velitele armády generála Gabi Ashkenaziho, včetně několika izraelsko-arabských právníků, kteří se zúčastnili plavby flotily.  Nikdo z vojenského personálu, přímo zapojeného do akce, nedostal souhlas k výpovědi. V srpnu při vyšetřování premiér Netanyahu řekl, že Izrael při střetnutí s flotilou „jednal podle mezinárodního práva“. Řekl, že blokáda Gazy je legální a že izraelské jednotky použily sílu jen, když jejich životy byly v ohrožení.

Podle svého vlastního vyšetřování onačilo Turecko útok – který se odehrál v mezinárodních vodách, asi 130 km od pobřeží Izraele – jako porušení mezinárodního práva, rovnocenné „banditismu a pirátství“ a způsobená zabití označilo za „státem podporovaný terorismus“.

Výsledky pitvy, provedené tureckými úřady, svědčí o tom, že v tělech devíti mrtvých aktivistů bylo nalezeno 30 kulek, včetně toho, že v hlavě jednoho mrtvého byly nalezeny čtyři průstřely.

Generální tajemník OSN Ban Ki-moon požádal, aby zprávy z obou – tureckého i izraelského – vyšetřování byly předloženy k širšímu vyšetřování OSN, které proběhne později tento rok.

Blokáda zmírněna

Po vznesené kritice svých spojenců ve věci incidentu s flotilou, Izrael značně zmírnil blokádu Gazy a dovolil dodávky více potravin a humanitárního zboží.  Izrael a Egypt uvalily blokádu na pobřežní území, když islamistické militantní skupiny Hamas v roce 2007 převzaly kontrolu na Gazou.

Izrael vyhlásil, že je určena k tomu, aby ozbrojencům v pásmu Gazy zamezila v získávání raket vystřelovaných na Izrael. Vyhlášená blokáda byla vesměs popisována  jako kolektivní trest pro obyvatele pásma Gazy, který způsobil humanitární krizi.

Turkelova komise ovšem v nedávno vydané  zprávě konstatovala, že: „vyhlášení a provádění námořní blokády vůči  pásmu Gazy nepředstavuje pro obyvatele pásma Gazy žádný kolektivní trest.“


Převzato z BBC

Překlad: Aram

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments