Přežívající dinosauři

http://ctyrlistky.cz/4xmale/c120503a.jpg

 

Věci veřejné vstoupily do celostátní české politiky jako meteor do atmosféry. Stalo se tak díky šikovně zvoleným volebním heslům, které oslovily znechucenou veřejnost, a účelovému lavírování, kdy se celá řada voličů domnívala, že novému politickému uskupení jde skutečně o věc, a nikoliv o vlastní prospěch. Volebním tahákem Věcí veřejných se stala hesla o antikorupci, antidinosaurismu, přiblížení státních věcí, rozhodování o nich a jejich kontrola veřejností. Výsledky voleb daly Věcem veřejným možnost naplnit očekávání veřejnosti a stát se stálicí české politiky na základě splnění volebních slibů.


Bohužel očekávání veřejnosti se nenaplnila. Věci veřejné hned po volbách usedly do společných poslaneckých a vládních lavic spolu s největšími dinosaury posametové politiky. Výsledkem jejich antikorupčního tažení bylo obvinění předsedy VV, ministra dopravy a spoluvlastníka strany z korupce, nechutné praní špinavého politického a finančního prádla Věcí veřejných před veřejností u soudu, nucené dobrovolné odstoupení jejich neschopného ministra školství (opakovaně nebyl schopen zjednat nápravu v oblasti čerpání dotací na školství a vzdělání z fondů EU), prosazení zákona o zachování akcií na doručitele, který iniciovaly právě Věci veřejné (mezi nimi pozdější vůdkyně odštěpenecké frakce VV Karolina. Peake odpovědná po vystoupení VV z koalice v nové koalici ODS – TOP – přeběhlíci z LIDEM za antikorupci). Vládní následnice VV, LIDEM se stala pevnou součástí reformní vlády známé u širší veřejnosti jako vláda dinosaurů, rekordních zadlužovatelů a nejlepších odpovědných odklaněčů státního majetku. Se kterými dinosaury a politiky podezřelými z odklánění státního majetku LIDEM antikorupčně vládnou?


Předně lze říci, že jde o pana ministra financí Kalouska, který již v době nástupu do funkce byl podle svých vlastních slov 13x neúspěšně vyšetřován kvůli černým dírám v jemu podřízeném resortu. V minulých dnech přibyly do sbírky obvinění tohoto nezničitelného politického dinosaura, politického přeběhlíka, intrikána, finančního iluzionisty, nezbytného reformátora, rekordního zadlužovatele státu a nejlepšího ministra další obvinění. Mezi jiným se jedná o obvinění z cíleného manipulování ministerských auditů v oblasti čerpání eurodotací (pan ministr tvrdí, že se účetní EU pletou), podezření, že MF přidělovalo lukrativní zakázku v oblasti softwaru pro ministerstvo financí sponzorovi TOP09 (pan ministr tvrdí, že o tom neměl ani páru), trestní oznámení poslance VV Jarolíma proti ministru financí za údajnou korupci a nestandardní postup při povolovacím procesu na internetové sázení, kdy ministr nerespektoval odborná stanoviska svých poradců, ministerských úředníků ani doporučení své mateřské strany (tehdy ještě KDU) a jednal v rozporu s nimi, nenechal zpracovat právní stanoviska a pod.


Dalším podobným případem je pan ministr Drábek, pověřený coby bývalý šéf podnikatelů řízením ministerstva práce a sociálních věcí. Tento je podezřelý, že cíleně rozložil a znefunkčnil zaběhlý systém výplaty sociálních dávek (což stálo údajně daňové polatníky zbytečně vynaložených cca 55 milionů Kč) a nestandardně přidělil firmě, na kterou měl z minulosti vazby, lukrativní zakázku na počítačový software MPSV, rovněž tak, že se snaží postavit databáze výplat sociálních dávek do správy soukromé firmy (zajisté to nebude zadarmo) skrze povinné elektronické karty všech žadatelů o sociální dávky.


Politický kolega obou pánů ministrů Heger v oblasti zdravotnictví uklízí po politicích ODS. Pokračuje v reformách ministra ODS Julínka – tvůrce precedentu, který proměňuje zdravotnictví v lukrativní byznys, vypovídá systém elektronických zdravotnických karet IZIP, která zbytečně vysála z fondů VZP cca 2 mld Kč a obratem se chystá zavést IZIP2, tentokrát v režii TOP09. Současně pokračuje v přípravě českého lázeňství na privatizaci, připravuje postupnou privatizaci pěti pražských fakultních nemocnic a plíživou privatizaci zdravotních pojišťoven.


Společným rysem všech tří pánů ministrů TOP je centralizace a zesoukromníčení databází ministerstev v péči ministrům (resp. jejich straně), blízkých podnikatelských subjektů. Databáze přece znamenají nikoliv pouze nevysychající finanční profit ale i nezanedbatelnou informační moc. Z dalších "antikorupčních antidinosaurů" sedících ve vládě spolu s LIDEM je nutno zmínit alespoň úspěšného ministra obrany Vondru (ODS) známého jako mistra ProMoPro, pana ministra životního prostředí Bendla (ODS), známého to exhejtmana a privatizátora středočeských nemocnic, který navazuje na předchozí odpovědnou práci svého předchůdce ministra Drobila podezřelého z kauzy Lesy ČR, pana ministra Kuby, kterému někteří přezdívají kmotr, který zasedl na post svého resortního kolegy Kocourka, tvůrce termínu odklánění.


Myslím, že antidinosauří politika vlády za účasti přeběhlíků z VV (LIDEM) a správa Jurského parku v režii neohrožené Karolíny Peake jsou v dobrých rukou. Občané ČR se mohou těšit na další úspěšné kolo škrtů a antikorupčního boje.

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments