Protievropská strana triumfuje ve finských volbách

Duben 18, 2011

http://northernwille.files.wordpress.com/2011/04/timo-soini2.jpegOhromující úspěch protievropské strany v nedělních finských volbách by mohl mít za následek, že tato země bude vetovat další chystané půjčky Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu Portugalsku, dokonce i to, že se Finsko připraví na opuštění eurozóny před tím, co vedení této strany označilo za „nevyhnutelný kolaps eura“.

Finský vztek nad způsobem, jakým musí daňoví poplatníci financovat záchranné balíčky pro banky, přivedl hlasy protievropské straně Praví Finové, takže ji volilo 19 procent voličů oproti čtyřem v posledních volbách v roce 2007.

Strana Praví Finové je připravena zformovat koaliční vládu se sociálně demokratickou stranou, což je politický průlom, který může otřást eurozónou.

Předseda strany Timo Soini v rozhovoru pro Irish Times řekl, že pokud vstoupí do vlády, je jeho cílem „převedení EU na konfederaci volného obchodu dříve, než nastane to, co se mu jeví jako nevyhnutelné zhroucení eurozóny.“

Sonio vyjádřil sympatie Irsku, jehož hospodářství je v současnosti likvidováno tím, že jsou z něj vysávány miliardy eur v platbách úroků za bankovní úvěry, podvodně vytvořené na bázi částečných rezerv – úvěry, jež vláda strany Fianna Faill vyrovnala na úkor státního dluhu a bez konzultace s parlamentem či lidem.

Irský lid má všechny moje sympatie,“ říká Timo Soini, pravidelný návštěvník této země. Jeho odpor k pomoci Irsku, jak říká, vychází ze situace, „kdy MMF a EU přijdou … a řeknou vám, co máte dělat, a to je to, co se děje teď“.

Dle mého názoru měnová a hospodářská unie nefunguje a nemůže fungovat s tolika rozdílnými národními ekonomikami. Bankrot Irska je nevyhnutelný, to samé platí pro Řecko a Portugalsko,“ řekl. „Mám obavy z toho, že nové řízení ekonomiky je federální struktura, a to odmítám. Chci jít zpět k Paktu stability a růstu, jenž by mohl fungovat, pokud by ho neporušily Francie a Řecko.“

Soini řekl to, co doposud více než 100 ekonomů, že „záchranné balíčky prostě nefungují“.

Portugalsko bylo poslední zemí, která byla přinucena poohlédnout se po zničujících půjčkách od EU a MMF, aby zaplatila vysoké úroky z vládních dluhů navzdory tomu, že sice není solventní, ale je likvidní.

Německý vládní poradce Peter Bofinger poukazuje na to, že úsporná rozpočtová opatření, která byla vnucena Řecku, Irsku a také Portugalsku Mezinárodním měnovým fondem a Evropskou unií, vedla k prohloubení hospodářské recese.

Osmdesátimiliardová nouzová pomoc držitelům portugalských dluhopisů bude muset být zaplacena daňovými poplatníky v celé eurozóně. Povede to k tomu, že Portugalsko bude přivedeno k bankrotu stejně jako Řecko a Island, a také do hlubších dluhů, než byly ty, které tyto země měly, než začaly zavádět úsporná fiskální opatření, od nichž se očekávalo, že je očistí od dluhů.

Katastrofální stav těchto ekonomik pod kontrolou EU a MMF je zvýrazněn raketově rostoucími úroky státních dluhopisů.

Mainstreamová média se pokoušejí onálepkovat stranu Praví Finové jako extrémně pravicovou a xenofobní, ale tisková agentura AFP hlásí, že přistěhovalectví během jejich volebních kampaní vůbec nebylo zmíněno .

Tento lid se nás ptá na penze, práci, krizi EU a tíživé globální problémy,“ řekl na to pan Soini. „Nikdo se neptá na žadatele o azyl.“

Podle médií hledá EU způsob, jak v příštím měsíci obejít potřebu finského hlasu v jiném zákony a smlouvy nestoudně porušujícím hlasování o vytvoření bank, které budou těžit převodů peněz uvnitř EU.

 

Převzato z Case about Bird Flu

 

Překlad: Stan

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments