Protiruský „Zákon Magnického”

russia


Prosinec 09, 2012


Pokud Rusko zvýší ochotu podporovat Západ v jeho snaze o dominanci na světové scéně, či z vlastního popudu sníží zásoby jaderných zbraní, získá ze Západu pochvalu. Americký Senát ve čtvrtek schválil protiruský „Zákon Magnického”, očekává se, že americký president Barack Obama tento zákon podepíše do konce tohoto roku. Tento zákon razí cestu k tomu, aby ruským úředníkům obviněnýcm z porušování lidských práv byla odmítnuta víza a zmrazeny jejich aktiva v USA. Moskva se k tomu vyjádřila tak, že ji tento zákon přinutí přijmout adekvátní odvetné zákony.


Návrh zákona je pojmenován po Sergeji Magnickém, o kterém západní média tvrdí, že byl protikorupčním právníkem, jehož Rusko stíhalo pro daňové úniky. Byl uvězněn poté, co odkryl podvod byrokratů v úhrnné výši 230 milionů dolarů. Byl údajně surově zbit ve vězení a zemřel v roce 2009. Jeho smrt způsobila značný rozruch a to jak v Rusku, tak v dalších zemích. Rusko následně vyšetřovalo smrt Magnického, Kreml ji označil za „tragédii”, ale také za „ruskou vnitřní záležitost”. Smrt Maginckého vyolala ostrý spor v Rusku a vrazila klín mezi Rusko a Západ. V každé zemi dochází k omylům, k úmrtím ve vazbě dochází po celém světě. Magnického případ se stal aférou globálního rozsahu v důsledku senzacechtivosti západních médií.


Rusko provedlo hluboké demokratické reformy poté, co pro prezidentské volby přijalo západní systém, který je založen na volné soutěži kandidátů, země vedená Vladimírem Putinem si za to však přízeň Západu nevysloužila. Západ naopak považuje moderní Rusko za pouhé trpěné dědictví sovětského systému, jež si zaslouží jen kritiku. Demokraticky zvolený Putin je považován za „diktátora”. Země směřuje k demokracii, ale žádného uznání ze strany Západu se jí nedostalo. Vypadá to, že neexistuje žádná opravdová souvislost mezi pohledem Západu na Rusko a současným demokratizačním úsilím Moskvy. Veřejné mínění v Rusku je převážně formováno v souvislosti se vztahy mezi Ruskem a Západem. Pokud Rusko podporuje Západ v jeho snaze o celosvětovou nadvládu a projeví iniciativu vedoucí ke snížení stavů svých jaderných zbraní, získá pochvalu ze Západu.


Rusové si nepřejí znova zažít, aby se jejich země v tomto demokratickém období opět rozkládala, Putin se zatím snaží udržet vnitřní soudržnost. „Silná” politická osobnost typu Putina se v Rusku objevuje pravidelně tehdy, když lidé v zemi upnou svoji naději na někoho, kdo ztělesňuje pocit jistoty a autoritativnosti v politice. To je důvod, proč se Rusko a Západ nemohou stát členy jedné rodiny.


V 90. letech se Rusko snažilo spřáhnout se se Západem, přesto je jím dnes kritizováno za „carismus”. To je cenná lekce pro Čínu. Rozdíl mezi čínským a západním politickým systémem je mnohem větší, od Číny by bylo příliš idealistické, kdyby očekávala od Západu nějakou chválu.


Převzato z Global Research


Překlad: Clair

 
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments