Řecké odborové konfederace vyhlásily generální stávku

Září 25, 2012

Řecké konfederace GSEE a ADEDY vyhlásily na 26. září celonárodní generální stávku na protest proti novému vládnímu balíčku asociálních úsporných opatření. GSEE a ADEDY přijaly společné prohlášení, ve kterém uvádějí, že tato opatření opět velmi tvrdě dopadnou na zaměstnance a důchodce v Řecku. Opatření posílí začarovaný kruh recese a škrtů, který trvá již dva a půl roku, a vede zemi na kraj propasti.


Řecké odbory odmítají nové výrazné snižování mezd a důchodů, tvrdé zásahy do sociálního zabezpečení, prudký nárůst daní, propouštění a spěšné privatizace. V deklaraci odbory uvádějí, že jsou proti tlakům, které na Řecko vyvíjí “trojka”, tj. Evropská centrální banka, Mezinárodní měnový fond a Evropská unie, jelikož vedou k dalšímu ničení pracovně právních podmínek a pracovního trhu.


Deklarace poukazuje na dopis Trojky, ve kterém se vládě nařizuje, aby dále snižovala minimální mzdu – již v únoru radikálně sníženou na úroveň životního minima – a zavedla “jednotnou stálou minimální mzdu, kterou bude stanovovat vláda”. Podle trojky se má zavést šestidenní pracovní týden, delší pracovní doba, kratší výpovědní lhůta a nižší odstupné. Věk odchodu do důchodu se má zvýšit na 67 let.

Jak se uvádí v prohlášení, recese v Řecku je na úrovni jak za války, více než milión Řeků nemá práci, nezaměstnanost mladých činí 54,9 %, 30 % obyvatel se dostalo pod hranici chudoby. Řecko od roku 2010 uskutečnilo – zbídačováním obyvatel, zejména důchodců, a destrukcí výrobní základny země – nejrozsáhlejší fiskální úpravy ze zemí OECD za posledních 30 let. Celé pracovní právo země je ničeno, těžce nabytá práva zaměstnanců jsou likvidována, a to bez viditelného efektu pro “konkurenceschopnost”. Dva a půl roku prováděný smrtonosný recept MMF, EU a ECB zjevně selhává a způsobuje, že řecký dluh je neudržitelný a žene zemi do rychlého ekonomického a sociálního kolapsu, do politické nestability. A přichází další "jedovatý recept", který přinese lidem nové těžkosti a zemi dále vykolejí.

Řecké odbory odmítají nový úsporný balíček, který dále zhorší situaci ve zdravotnictví, školství, sociálním zabezpečení a povede k jejich kolapsu. Opatření dopadnou nejvíce na nejzranitelnější skupiny – zaměstnance, důchodce a chudé – a vůbec se přitom nezabývají bojem proti daňovým únikům a nehlášenou prací.

Řečtí zaměstnanci, důchodci, nezaměstnaní jsou připraveni bojovat proti neoliberální politice a nespravedlivým úsporným opatřením.

„V jednotě a společné akci můžeme zvrátit dramatickou situaci. Společně můžeme chránit a zachránit sociální práva, pracovní a demokratické instituce. Společně můžeme být silnější a účinnější. Musíme zachránit zemi a to začíná záchranou řeckého lidu“, uvádí se v prohlášení.

ČMKOS vyjádřila řeckým odborům svou solidaritu.

 

Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments