Rozsáhlý podvod s vínem otřásá Burgundskem

Červen 15, 2012

http://www.burgundy-report.com/wp/wp-content/uploads/2011/02/buisson-charles-meursault-cras-2008.jpg

 

Údajný rozsáhlý podvod s vínem otřásl Burgundskem, kde vyšetřovatelé zaměřili svoji pozornost na jednoho z největších oblastních obchodníků a místní vinařská komora žaluje svého bývalého partnera.

Burgundské vinařství se rozhodlo přidat se k řízení jako strana občansko-právního sporu, abychom byli plně informováni o detailech této kauzy,“ řekla Cecile Mathiaudová, mluvčí Burgundské vinařské komory (BIVB).

Obvinění z rozsáhlého obvodu vypuklo, když vyplulo na povrch, že šest manažerů respektovaného vinařství Maison Laboure-Roi, včetně jeho dvou dlouholetých majitelů Louise a Armanda Cottinových bylo minulý týden zadrženo za účelem výslechů. „Byli vyslechnutí a poté propuštění, ale žádná formální obvinění v tuto chvíli nebyla vznesena,“ řekl státní zástupce Eric Lallement. Osmnáctiměsíční vyšetřování podle Lallementa odhalilo údajný podvod s jedním a půl milionem lahví prvotřídního burgundského vína, který byl spáchán v letech 2006 až 2008.

Navíc obsah asi půl milionu lahví z této oblasti v celkové hodnotě 2,7 mil. euro byl údajně smíchán s víny nižší bonity v poměru vyšším než 15 %, který povoluje zákon. „V menší míře bylo používáno také stolní víno,“ řekl Lallement. „Dalších 1,1 milionu lahví bylo označeno falešnými vinětami,“ řekl Lallement. Obsah asi 500.000 lahví v celkové hodnotě 2,7 milionu eur 3.400.000 dolarů) byl údajně smíchán s víny z nižších označení v regionu v poměru přesahujícím zákonem povolených 15 procent. „Když jim došel Mersault z roku 2008, byl Mersault z roku 2010 přeznačen na 2008,“ řekl Lallement. Označovali vína jako „ze starých vinic“, i když to nebyla pravda.

Podezření francouzského úřadu na ochranu hospodářské soutěže, spotřebitelů a proti podvodům (DGCCRF) se zvýšila po rutinním auditu, který ukázal malý rozdíl v objemu vinného moštu vstupujícího do sklepa a objemu vína, které je opouštělo. Přitom je běžné, že jistý objem moštu se ztratí v průběhu výroby vína.

Jednaosmdesátiletý Louis Cottin a jeho dvaaosmdesátiletý bratr Armand, stejně jako manažeři společnosti připustili tento rozdíl při výsleších, podle vyšetřovatele to však sváděli na „zařízení a chyby počítače“. Laboure-Roi prodává 10 – 11 milionů lahví vína ročně při ročním obratu 35 milionů eur. 75 procent svého vína přitom vyváží do celého světa. „Samozřejmě, že se obávám reakce dodavatelů, klientů a bank. Musíme být připraveni na všechno,“ řekl Louis Cottin.

Maloobchodníci kolem toho našlapují po špičkách. „Je to velmi vážné,“ řekl Patrick Bernard, generální ředitel a majitel mezinárodního obchodu Millesima, který má portfolio vín od Laboure-Roi.

Rostoucí skandál a burgundská závislost na vývozu přinutily vinařskou komoru BIVB, aby se připojila k civilnímu procesu. „Více než polovina z burgundských vín se vyváží do přibližně 150 zemí. To je důvod, proč nesmí být tolerováno žádné podezření z nepoctivého jednání, jež by mohlo poškodit pověst těchto vín,“ píše ve svém prohlášení Michael Baldassini, místopředseda BIVB.

Louis Cottin, kterému s jeho vyšetřovanými spolupracovníky hrozí dva roky vězení a pořádná pokuta, pokud budou usvědčeni, trvá na tom, že problémy byly odstraněny. „Za tři roky jsme prošli všemi audity sledovatelnosti,“ řekl. „Kvalita našich vín je od září 2008 perfektní.“

Ale státní zástupci se tím nedají zviklat. „Je opravdu velká šance, že budou obvinění,“ řekl Lallement.


Převzato z rawstory.com

Překlad: Stan

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments