Senát vlastní hloupostí zmařil prospěšný zákon o NKÚ


Úroveň senátorů ukazuje fakt, že 40 z nich není schopno posoudit návrh týkající se změny ústavního zákona. Kdo se bojí kontroly veřejných prostředků?


Všichni vědí, že se krade a to hlavně ze státního, z krajského a z obecního čili z toho, co patří nám všem, a tak jaksi nikomu. Navíc všichni víme, že systém kontroly je vícevrstevný a nedostatečný. Ministerstvo financí například, zjednodušíme-li to, kontroluje jen dodržování formálních účetních pravidel, což lze celkem jednoduše splnit. Článek o americké kontrole veřejných peněz (external link)ukazuje, že americká kontrola vynaložených daňových peněz je úplně jiná. Dopředu propočítává náklady. Americký kontrolní úřad (US Government Accountability Office – GAO) například oficiálně prohlásil, že vládní dotace do nukleární energie, které mají dosáhnout celkové výše 36 miliard dolarů, nesou riziko ztrát ve výši 50 %.


Nejvyšší kontrolní úřad je jediná instance, která kontroluje efektivitu nakládání se státními prostředky. Pak je jasné, že tento úřad je mezi našimi politiky neuvěřitelně oblíben. Což se snažili dokázat i skutkem. Popišme jeden pokus o "ústavní puč", který proběhl tak nenápadně, že to nedošlo nejen nevšímavým médiím, ale ani samotným senátorům.


Celý článek najdete na e-republika.cz


Přejít do diskuze k článku