Skandál LIBOR: Masivní podvod v základech systému, dokonce i Bloomberg vyzývá k uvěznění bankéřů

Červenec 03, 2012


Zaprvé, co je to LIBOR?


LIBOR je zkratka pro London Interbank Offered Rate (Londýnská mezibankovní nabídková sazba). Je to sazba, za kterou by si členské banky mohly půjčit finanční prostředky, pokud by o ně požádaly a poté akceptovaly mezibankovní nabídku přiměřenou tržní velikosti, která se zveřejňuje každý pracovní den těsně před 11. hodinou dopoledne.


Zkráceně je to sazba, za níž banky mohou získat peníze z jiných bank v Londýně před polednem.


Tato sazba nastavuje měřítko pro většinu světových trhů s finančními deriváty, které obchodují v různých měnách. Je to po Fed Funds Rate (Jednodenní sazba federálních fondů) nejdůležitější sazba na světě.


A vypadá to, jako by se přinejmenším některé z globálních bank v roce 2008 (a pravděpodobně i nějakou dobu předtím) domlouvaly na udržování nižší saby než by měla být, a to proto, aby se bankovní sektor jevil zdravější než ve skutečnosti byl.


Barclay’s, druhá největší britská banka, 27. června tohoto roku přiznala, že vykazovala zfalšované náklady na úvěry v letech 2005 – 2009. Generální ředitel Barclay’s Robert Diamond včera s hanbou opustil své místo.


Šéfovskými kancelářemi největších světových bank se poprvé na chvíli prohnal studený vítr.


Je nepravděpodobné, že Barclay’s je sama v této extrémní špinavosti, podvodu, krádeži, nazvěme si to každý, jak chceme. Pravděpodobně v této hře bylo mnoho dalších bank. Citi, UBS, Deutsche Bank a HSBC jsou nyní vyšetřovány ministerstvem spravedlnosti. Ani to, že tentokrát na scéně není Eric Holder, mi nedává žádnou důvěru v to, že bude spravedlnosti opravdu učiněno zadost.


Vsadím se, že tohle je pouze špička potápějícího se ledovce. Doposud se velkým bankám dařilo držet ruku spravedlnosti stranou. Pokud však vyhodili Roberta Diamonda a potom bloomberg.com píše články s nadpisem „V bankovnictví je něco shnilého“, je možné, že by se mohl trochu otočit směr větru. A existuje i malá šance na to, že by se mohl otočit pořádně.


Další odkazy:Převzato z Againstcronycapitalism.org


Překlad: Stan


0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments